Önök írták - 31.oldal

Irja meg nekünk kérdését, véleményét, javaslatát, támogatási szándékát, stb !

Tisztelt Doktor úr!!!

Egyik kedves barátnõm kérne segitséget Öntõl internete sajnos nincs!!!!!
A ciklusa 23. napján történt nála egy vérvétel, aminek az értékei a következõk.
Fsh: 3, 48
Lh: 2,5
Prolaktin: 14, 9
E2:145
Pogesteron: 12,6
Kérdésem az lenne, hogy milyenek a leirt értékei.Van-e valamilyen eltérése.
Köszönettel:T. É

Tisztelt Hölgyem!

A hormonszintek eltérést nem mutatnak, de ez önmagában kevés bárminemű komolyabb értékelésre.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Hiszteroszkópia alkalmazásával kapcsolatban kérdeznék. 43 éves vagyok. 26 évesen ikerfiaim, majd 31 éves még egy fiam született. Mind a két szülés császármetszéssel végzõdött. Ikreim koraszülöttek (32. héten érkeztek), Balázs fiam pedig farfekvéses volt. Gyermekeim után spirállal védekeztem. Pár éve rendszertelen vérzésekkel bajlódom. Akkor derült ki, hogy myomám van. Tavaly októberben egészségügyi küretre is szükség volt az erõs és nem javuló vérzés miatt. Utána az eredmények miatt 3 hónapos hormon (Norcolut) kezelést kaptam. Ez nagyon megviselt. (Klimaxos tüneteim voltak.) Az év elsõ felében még úgy tünt rendezõdik a gondom. Májusban újra egy erõs vérzés. Exacyl tabletta segítségével rendezõdött. Majd egy vérzés kimaradt utána pedig össze-vissza. Újra orvos. Sajnos újból felmerült a méh eltávolításának, mint megoldási lehetõségnek a réme. Nem régen olvastam a hiszteroszkópiáról, amivel elkerülhetõ a radikális műtét. Tudom nem minden esetben alkalmazható. Szeretném tudni, hogy esetemben érdemes-e keresnem olyan kórházat ahol ezzel a módszerrel gyógyítanak. Köszönettel Cs.


Tisztelt Asszonyom!

Csak vizsgálat alapján lehetne eldönteni, hogy Önnél ez a módszer szóba jön-e. Amennyiben igen, természetesen sokkal kisebb megterhelést jelenten, mint egy méheltávolítás.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr !

Egy olyan problémával fordulok Önhöz, ami augusztus elejétõl kezdve folyamatos fejtörést, idegeskedést okoz.
A havi ciklusom finoman szólva megbolondult. Ez azt jelenti, hogy 1-tõl kezdve naponta (egy-két nap kihagyással) elkezdõdött halvány rózsaszin váladék formájában. Elõször arra fogtam,hogy idegesebb, feszültebb vagyok a kelleténél, de mésfél hét után sem változott semmi. 12-én az egyik "üres" napomon elmentem a nõvédelmi tanácsadóba a problémámmal, és a rákszürés is aktuális volt, elmondtam a gondomat. Az orvos megvizsgált(hüvelyi ultrahangot nem csinált), levette a rákszürésre a kenetet és eljöttem azzal, hogy nincs semmi probléma. A tüneteim ezek után sem szüntek meg, továbbra is folytatódott minden tovább mint azelõtt. Kb. 20-án végre azt hittem, hogy pár nap és tul leszek ezen a cikluson is. Sajnos tévedtem. Most 31-e van, és még mindig nem mult el a menstruációm.(Ha ezt annak lehet nevezni). Őszintén szólva attól rettegek, hogy terhes, vagy méhen kívüli terhes vagyok, bár más tünetet nem tapasztalok. A szülésem után (14 éve) hurkot helyeztek fel, mert a gyógyszert nem birtam. Egyszóval félek és egyáltalán nem tudom, hogy mit tegyek. Azt sem tudom, hogy ilyen körülmények között vizeletbõl ki lehet-e mutatni a terhességet. 38 éves leszek októberben. Várom válaszát, véleményét. Tisztelettel: K.-né

Tisztelt Asszonyom!

Aggodalma nem felesleges, problémájának okát rákszüréssel, nõgyógyászati vizsgálattal nem lehet megállapítani. Ultrahnag, szükség szerint hormonmeghatározás szükséges. Lehet a spirál mellett kialakult gyulladása is. Mielõbbi, az elõzõnél alaposabb vizsgálata lenne szükséges! Személyesen jlentkezzen orvosnál.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

24 éves vagyok, egészséges, káros szenvedélyektõl mentes. Az elsõ terhességemet 2005. július 30-án műszeresen fejezték be mivel a baba a 7. héten már nem mutatott életjeleket. (Elõtte fenyegetõ vetéléssel kórházban feküdtem, véreztem és görcsölt a hasam. Az UH kimutatta, hogy a petefészek mellett egy hematoma található, ami kb. 1 hét alatt elmúlt. A 6. héten a baba szívműködése már látható volt, azonban szabálytalan szélű lett a petezsák. Hazaengedtek, de az 1 hét múlva esedékes kontroll UH-on Missed ab-t diagnosztizáltak.) Kérdésem csupán az lenne, hogy mennyi idõt várjunk a következõ terhességel? A kórházban 3 orvost kérdeztünk meg arról, hogy mennyi idõt javasolnak, az 1 és 6 hónap között mindenféle választ kaptunk. Elõre is köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Kné

Tisztelt Asszonyom!

Ha egyébként minden rendben van, a következõ rendes vérzés után nyugodtan vállakozhat terhességre. Egy ciklus után ugyanis teljes a gyógyulás és utána már semmi nem változik. Arra kérjen magyarázatot attól, aki ezt javasolta, hogy mi indokolná a 6 hónap várakozást. Csodálkoznék rajta, ha bármi tudományosan megfogható érv elhangozna.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Török Doktor Úr!

Két sikertelen lombikbébi beültetésen vagyok túl. Erre azért volt szükség, mert a férjem spermaképe nem megfelelõ. Kevés a spermája, 8-10 millió, és lassú is, kb. 10% mozog, valamint DNS-törések vannak benne. Az orvosok szerint az én eredményeim rendben vannak. Nincs petevezetõ-elzáródásom, stb. Az elsõ alkalommal 6 petesejtet tudtak leszívni, másodszorra 9-et. Hármat-hármat ültettek vissza, de sajnos nem tapadt meg. Késõbb elkeseredettségemben csináltattam egy hormonvizsgálatot csak úgy, hátha mégis velem is van valami gond.
Az eredmények a következõk:
ciklus 3. napja
- LH: 6,1 U/L
- FSH: 9,8 U/L
- Prolaktin: 415,1 mIU/L
- ösztradiol: 115 PMOL/L
- progeszteron: 0,7 NMOL/L
ciklus15. nap
- LH: 16,6 U/L
- FSH 9,5 U/L
- prolaktin: 303,2 mIU/L
- ösztradiol: 285 PMOL/L
- progeszteron: 3,8 NMOL/L
ciklus 21. nap
- LH: 3,5
- FSH: 2,6
- ösztradiol: 1108
- progeszteron: 58,3
Az eredményeket megmutattam egy természetgyógyásznak, aki szerint nagy a baj a hormonműködésemmel. Szerinte kevés az ösztrogén a szervezetemben, és sárgatest-elégtelenségem is van. Közel vagyok a klimaxhoz, biológiailag már 47 éves vagyok, (igazából azonban csak 31). Azt mondta, ezzel az eredménnnyel soha nem fog megmaradni a terhesség, akár lombikos, akár nem. Szeretném tudni, hogy Önnek mi a véleménye? Három éve próbálkozunk, kezdek aggódni. Válaszát elõre is köszönöm.

Tisztelt Asszonyom!

Amennyiben a természetgyógyász annyira ért a természetgyógyászathoz, mint a hormonokhoz, akkor ne menjen többet oda! Ugyanis hormonszintjei tökéletesek. Ösztrogén szintjei normálisak, sárgatestelégtelensége nincs. Az igaz, hogy a ciklus elején az FSH szintje kicsit magasabb, de ez még nem jelent klimaxot. Egyébként a hormonproblémák nem természetgyógyászatra tartoznak.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

A következõ problámával kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni:
Menstruációm elejétõl kezdve nem volt rendszeres, így 17 évesen orvosom tanácsára elkezdetem fogamzásgátló tablettát szedni, amitõl el is múlt ez a rendszertelenség. Viszont most abbahagytam a gyógyszer szedését, mert az elkövetkezendõ 1-2 évben szeretnénk kisbabát. A gyógyszer elhagyásával azonban ugyanúgy nem rendezõdött a ciklusom. Következett a hormonvizsgálat, a menstruációt követõen a 18. 21. és 24. napon vérvétel melynek az eredményei:
Vérvétel 18.napon:
PROG (ng/ml): 4,0
Vérvétel: 21.napon:
PROL (mIU/l): 233
E2 (pg/ml): 10,4
TESZTOSZT. (pg/ml): 796
SHBG (nmol/l): 103
FR.TESZTO.(pg/ml): 11,84
DHEA-SO4 (ug/ml): 2,17
ANDR.DION (ng/ml) 140
Vérvétel: 24 napon
PROG (ng/ml): 13,3
Ezekre az eredményekre kaptam a Bomocriptyn nevõ gyógyszert melybõl 2x1, majd 2x0,5 szemet kellett szednem. Ettõl a gyógyszertõl nagyjából rendezõdött a ciklusom, viszont a menstruáció elõtt 2-3 napig barnás folyás jeletkezik. Orvosom újabba hormonvizsgáltara küldött a menstruáció után 21.napon, melynek eredményei:
Vérvétel a 21.napon:
KUTEINIZÁLÓ HORMON: 7,5 U/L
FSH: 3,3 U/L
PROLAKTIN: 201,4 mIU/l
ÖSZTRADIOL: 525,0 PMOL/L
PROGESZTERON: 32,0 NMOL/L
TESZTOSZTERON: 2,9 nmol/L
SZABAD T4: 13,28 pmol/L
SZABAD T3: 2,70 pg/ml
hTSH: 1,26 mIU/l
Szexuál hormonkötõ fehérje: 123,0 nmol/L
Kérdéseim a következõk lennének:
-Mitõ van ez a barna folyás?
-Leleteim alapján Ön mit javasol?
Mert olvastam egy pár "önök írták" című levelet és õszintén szólva kezdek megijedni.
Elõre is köszönöm válaszát. Tisztelettel: K.K.

Tisztelt Asszonyom!

Ha csak 1-2 év múlva szeretne terhes lenni, akkor nem kellett volna abbahagyni a tablettát. Hormonszintjei alapján kb. 18. napon lehetett a tüszõrepedés, más eltérés nem volt. Tejelválasztási hormonszintje normális, a Bromocriptin erre a hormonra hat, tehát véleményem szerint ezt fölöslegesen szedte. A barnás folyás oka a közölt adatokból nem derül ki, tehát további vizsgálatok szükségesek.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Utólag is szeretném megköszöni elõzõ leveleimre adott gyors válaszát! Most újabb kérdést szeretnék önnek feltenni. Elég rendszertelen a menstruációm (28-34 nap). Már ehhez képest is 3 napja késett, amikor csináltam egy tesztet (37 nap), ami sajnos negatív lett. A menstruációm azóta sem jelentkezett (44 nap). Különbözõ tüneteim vannak:
-alhasi fájdalom, olyan mintha minden pecben megakarna jönni
-puffadás
-fokozott gázképzõdés
-mellfeszülés
-émelygés szerűség (az se jó, ha eszek, az se, ha nem eszek)
-néha szédülés
-a hõm 37,1 szájban mérve. A kérdésem az lenne, hogy lehetséges -e, hogy tévedett a teszt? Vagy késõbb volt peteérésem és ezért nem mutatta még ki? Vagy lehet, hogy beképzelem magamnak, hogy terhes vagyok és azért késik? Tudom, hogy kénne csinálnom még egy tesztet, hiszen azóta már eltelt egy hét, de félek, hogy ismét negatív lesz! Elõre is köszönöm válaszát! Tisztelettel:M.

Tisztelt Asszonyom!

A terhességi teszt ismétlése fontos lenne, a terhességre jellegzetes tünetei vannak. Ezzel együtt a fenti tüneteket más probléma, pl. ciszta, is okozhatja, mely miatt akár pozitív, akár negatív teszt esetén orvosnál lenne célszerű jelentkeznie.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

17 éves nagylányom ügyében írok Önnek. 13 évesen jött meg elõször a menstruációja. Azóta rendszertelen, 2-3 havonta valami. 14 évesen vittem elõször gyermeknõgyógyászatra, de azt mondták, hogy 17 éves kora elõtt nem vizsgálják ki teljeskörűen, gyakorlatilag nem is foglalkoztak vele. Most újra elkezdtük a vizsgálatokat. A 3 dimenziós ultrahang vizsgálaton azt mondta az orvos, hogy nem találja a petefészkeit a lányomnak, egy másik orvos a 20 éves ultrahang készüléken vizsgálva úgy látta, minden rendben van. Elkezdtük a hormonvizsgálatokat is, melynek eredményei a következõk:
Mestruáció 4. napja: LH 3,5, Prolaktin, 233,1, Ösztradiol 102,3, Progreszteron2,8, esztoszteron 1,9, FSH 3,7, DHEA-S 8,2. Menstruáció 21. napja: LH 10,5, Prolaktin 261,8 Ösztradiol 261,5, Progreszteron 2,6, Testoszteron 2,1, FSH 7,0, DHEA-S 9,5 Menstruáció 36. napja : LH 7,2, Prolaktin 278,8 Ösztradiol 156,2, Progreszteron 2,2, Testoszteron 1,5, FSH 5,8, DHEA-S 7,2
A nõgyógyász azt szűrte le, hogy nincs peteérése, valószínű endokrinológiai probléma van, és tovább kell mennünk. Más vizsgálat eddig nem volt. Lányom egyébként nõies, mellek, szõrzet kifejlõdött. Szeretném egyrészt a véleményét kikérni, hogy mi lehet a gond, másrészt a tanácsát kérni, hogy milyen vizsgálatokat végeztessünk el, hol, melyik intézetben tudnának a Dél-Dunántúlon megnyugtató és komplex kivizsgálást végezni. És ami a legjobban izgat: lehet-e majd gyermeke?
Türelmét és megértését köszönöm: M.

Tisztelt Asszonyom!

Valóban úgy tűnik, hogy a lányának peteérése nincs. A vérvételek eredményesemmiféle jellegzetes eltérést nem mutat, azonban, amennyiben a lányának 2-3 havonta van csak vérzése, sem a 21. napon, sem a 36. napon sem lehetett még érett petesejtje, tehát ez utóbbi két vérvétel szinte felesleges volt, ebbõl nem derül ki semmi. Valóban további kivizsgálásra lenne szükség. Elkeseredésre nincs ok, legnagyobb valószínűséggel be lehet majd indítnai a rendes petefészek működést, ez azonban csak akkor lesz majd indokolt, ha terhes szeretne lenni. A megoldás addíg a megfelelõ kivizsgálást követõen fogamzásgátló tabletta szedése, nem fogamzásgátlási célból, hanem a ciklus szabályozása miatt. Lakóhelyének pontosabb ismerete lenne szükséges ahhoz, hogy konkrét helyet tudjak ajánlani a dél-dunántúli kivizsgáláshoz.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Jó ideje olvasom ezt a rovatot. Már eddig is sokat segített válaszaival. Sorstársaimnak is ajánlottam Önt. Lenne valami, amin kicsit elgondolkodtam. Mi az Ön véleménye arról, ha valakinek (nekem) az embriotranszfer utáni 3-4 napban kiütések jelennek meg a testén. Konkrétan a nyakamon, mellkasomon és az arcom egy részén. A kiütések aprók, fehér a közepük (legalábbis egy részüknek). Idõnként viszketnek. Nehezen múltak el. Elõször arra gondoltam, hogy allergia, mert hasonló volt rajtam pár hónapja. Azután olvastam pont az Ön oldalain, hogy volt egy hölgy, aki szintén így járt. Sajnos a válaszban erre külön nem tért ki (több kérdés is volt). Lehetett-e ez immunreakció, vagy túlkombinálom a dolgot. Igazság szerint ez volt az elsõ lombikunk, de nem sikerült. 3, 4 és 6 sejtes embriok voltak. Tudom, ez sem túl jó sejtszám. Nem a sikertelenség okait keresem, csupán a következõ lombik elõtt szeretnék felkészülni a teendõkre. Tehát: vajon szükséges-e immunológiai vizsgálat Ön szerint? Válaszát elõre is köszönöm! Sz. M.

Tisztelt Asszonyom!

Természetesen így nem tudom megállapítani a bajt, lehet, hogy úgy sem,ha látnám, ugyanis inkább valamilyen borgyógyászati problémára gondolnék. Sem az allergiát, sem immunológiai, sem hormonális problémát nem nagyon tudnék elképzelni a leírtak hátterében. Úgy gondolom, hogy ezirányban kivizsgálás nem szükséges, amennyiben a kiütések ismét jelentkeznének, eloször borgyógyászhoz forduljon.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

2003 jan 28. án méhenkívüli terhességgel megműtöttek, melynek eredménye kivették a bal oldali petevezetõt. Azóta sem estem teherbe. Minden vizsgálatot elvégeztek nálam és a páromnál is. Eredmény jó. 2005.július végén átestem a petevezetékátjárhatósági vizsgálaton, eredmény: baloldalon nincs esély, jobb oldal működés tökéletes( ezt így mondta az orvosom szó szerint) kaptam ez után egy clostilbegyt kezelést melynek eredménye, bal oldalon 3 petesejt, jobb oldalon 1 petesejt, de jobb oldalon a 13. nap ultrahangos eredménye kicsik voltak a bal oldalihoz képest. 17. napon visszarendelt ultrahangra a Dr. és akkora már kiszabadultak, tüszõrepedés megtörtént, de a méhem nem egységes űrt alkot hanem kettéosztott let. Ezt nem igazán értem az orvosom is meglepõdött mert nem látszott a júliusban történt beavatkozáskor az elváltozás. Ezt a választ kaptam. Most pedig 17. nap óta szedek sárgatest hormont 18 napon keresztül és azt mondta a Dr., hogy ha közben megjön a vérzés menjek vissza, ha nem csináljak egy terhes tesztet.A menstruáció 30-32 naponként. Következõ a kérdésem: ha a méhem belül(különvált) jobb és bal oldalra mi a teendõ? És most így teherbe eshetek e? Vagy újabb mütéttel lehet ezen segíteni?

Tisztelt Asszonyom!

Olyan, hogy egy "méh belül különválik" egyszercsak, az elképzelhetelen, ilyen betegség nincs. Létezik olyan fejlõdési rendellenesség, amikor a méhet belül egy sövény válsztja ketté, azonban ez akkor már a születéstõl fennáll. Méhenkivüli terhesség miatt végzett műtétnél ez nem látható, hiszen ez a méhen belül van. Amennyiben ez tényleg van Önnek, akkor a terhességnek vetélés, vagy korszülés lehet a követezménye, tehát egy hiszteroszkópia (méhtükrözés) lenne javasolható. Amennyiben Önnek ilyen fejlõdési rendellenessége van, akkor ezzel a módszerrel a dignózis felállításával egyeidejűleg a sövény át is metszhetõ, tehát meg is gyógyítható.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Másfél éve szeretnénk kisbabát a férjemmel. Az elmúlt fél év alatt számtalan ultrahang és hormonvizsgálaton estem át. A legutóbbi hormon eredményem, amely a ciklus 15. napján készült a következõ:
FSH: 7,8 IU/l
LH: 6,2 IU/l
hPRL: 512 mlU/l (a 3. napon ez 812 mlU/l volt)
Progeszteron: 13,1 nmol/l
Ösztradiol: 149 pmol/l
SHBG: >180 nmol/l
A prolaktin szint emelkedettségét múlt év végén vettük észre, három hónapig szedtem rá Bromocryptint, volt koponya MRI vizsgálatom (lelet: 2 mm-es képlet, amely lehet prolaktinoma). A gyógyszer szedésével egyidõben jelentek meg az arcomon és a karomon a miteszerek és pattanások. Ezek azóta sem múltak el, sõt a bõröm mostanra nagyon csúnya, ez nagyon zavar, mert korábban semmi gondom nem volt vele. A prolaktin szint megint emelkedett, SHBG magas, az arcom csúnya és babám sincs! Teljesen el vagyok keseredve. Lehetséges, hogy polycystás a petefészkem, de ez idáig egyetlen Uh-on sem látszott? Sajnos szabadságon van a nõgyógyászom is és az endokrinológus is akivel felvettem a kapcsolatot, így senkitõl nem tudom megkérdezni, hogy merre tovább? Mitõl fog rendbe jönni a hormonszintem és a bõröm? A legjobb talán az lenne, ha fogamzásgátlót szednék? Válaszát köszönöm: G. A.

Tisztelt Asszonyom!

A 15. napon végzett hormonvizsgálatnak értelme nincsen, mert abból nem tud kiderülni sokminden. Betegségének megítélése szempontjából a 3. napon levett vérminta hormonszintjei lennének mérvadók. Ugyanakkor az eddíg maghatározottakaon kívül feltétlenül szükséges lenne tesztoszteron, pajzsmirigy hormonok meghatározása is. A leírt bõrtünetek PCO-ra jellegzetesek, ezt ultrahanggal is látni kell. Nem olyan problémáról van szó, mellyel ne lehetne megvárni egy szabadságon lévõ orvost. Azt azonban furcsállom, hogy 1 és fél év alatt ennyi történt, az is rosszul és kezelés nélkül. Az esetek döntõ többségében a PCO könnyen diagnosztizálható, jól kezelhetõ. Arról már nem is beszélve, hogy PCO mellett általában magas a prolaktin szint is prolaktinoma nélkül, mint ahogy valószínűleg Önnek sincs prolaktinomája! Tehát nem elkeseredni kell, hanem olyan helyre fordulni, ahol végre meg tudnak állapítani egy könnyen megállapítható betegséget és esetleg még kezelni is tudják!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Szeretnék választ kapni a problémámra, kérdésemre. Van 2 gyermekünk, egy 9 és egy 4 éves, és szeretnénk 3.-at. Októberben húzta le a spirálom az orvosom, ami 2 évig volt fenn. Utána többé-kevésbé a naptármódszerrel védekeztünk (nem szerettem volna még az idén szülni), majd március vége óta elkezdtünk célirányosan próbálkozni. Mindeddig sikertelenül. Az elmúlt ciklusomban nem volt tüszõrepedésem, kialakult egy ciszta (folyamatosan nyomon követte UH-val az orvosom), ami a mostani vérzéssel kiürült. Most az UH nem mutatott érésben lévõ tüszõt a 10. ciklusnapon. Férjem spermája kevésnek tűnik 2-3 millió, és 20%-a mozog célirányosan, 20 „csak” mozog, és 60% nem. Még én elõtte állok 2 vérvételnek és a HSG-nak, amire a következõ ciklusban kerül sor. Kérdéseim. Változhat-e a sperma szám, mozgás ennyi idõ alatt? Vagy elképzelhetõ, hogy anno is ennyi volt, és a 2 gyerkõc is maga a CSODA? És örüljek, hogy õk vannak, és ne számítsak arra, hogy lesz még?
Ha nem ennyi volt, akkor milyen okai lehetnek a csökkenésnek? És most növelhetõ-e? Lehetséges-e így, hogy spontán, azaz inszemináció, és lombik nélkül szülessen még gyermekem? Válaszait elõre is köszönöm. Tisztelettel: egy reménykedõ, aki nagycsaládos szeretne lenni

Tisztelt Asszonyom!

A spermiumok számának és minõségének ingadozása nagyon nagy. Természetesen az idõk folyamán változhat, tehát az is elképzelhetõ, hogy korábban jó volt, sõt az is, hogy megint jó lesz. A közölt adatok pillanatnyilag csak egy lelet, ami ismétlésre szorul. A lelet nem betegség! Amennyiben ismét rossz spermakép lesz, akkor kell tisztázni, hogy ezt milyen betegség okozza, majd amikor meg van a baj, akkor lehet nyilatkozni arról, hogy ezzel mit lehet kezdeni. Tehát összes feltett kérdésére ekkor lehet csak válaszolni!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

30 éves vagyok. Júniusban, másfél éves eredménytelen próbálkozás után, egy laparoszkópiás vizsgálat során kiderült, hogy a jobboldali petevezetékem nem átjárható. Orvosom azt mondta, hogy nagyon kicsi az esélyem, hogy „természetes” úton essem teherbe és inszeminációt (és utána lombikprogramot) javasolt. Korábban Clostylbegyt-et szedtem és az ultrahang vizsgálatok mindig a jobb oldalon mutattak peteérést (igaz, hogy ezt nem minden hónapban végezték el). A gyógyszer miatt a jobb petefészkemben ciszta is volt, de aztán magától felszívódott. A kérdéseim: mennyi az esélyem, hogy a bal petefészekben is legyen peteérés és hogy természetes úton essem teherbe? Ha ez nem valószínű, mire jó az inszemináció, ha a petesejt úgysem jut át a petevezetéken? És az utolsó kérdés: az Interneten nagyon sok meddõségi központról lehet olvasni. Ha mesterséges megtermékenyítésre kerül sor, hogyan döntsem el, hogy melyik központban végzik a számomra legtöbb esélyt adó kezelést? Tisztelettel, E.P.

Tisztelt Asszonyom!

Minden kérdése természetesen logikus, de sajnos nem tudok válaszolni rájuk. Úgy tűnik, hogy még kellõképpen kivizsgálva sincs (hormonszintek, spermiumok, stb.). Természetesen nagyobb dózisú stimulációval csaknem mindíg elérhetõ, hogy mindkét petefészekben érjen tüszõ. Az inszemináció is csak akkor javasolható, ha átjárható a petevezeték. A centrumok között pedig sajnos Önnek kell választania, etikai okok miatt nem lehet egy konkrét centrumot javasolni, vagy ellenkezõleg, nem javasolni!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Cím

Néhány kérdésem van, amire szeretnék választ kapni. A kálium-R nevü készitményt lehet-e szedni menstruáció elõtt jelentkezõ különbözõ problémákra? Pl. lábfájás, mellfeszülés ,izületi fájdalmak. A másik kérdésem az, hogy a Metraxát nevü, és a Medrol nevü gyógyszert mire alkalmazzák, ill. mire javasolják. Azért szeretném tudni, mert sajnos elég sokat fájnak az izületeim, sajnos ez egy örökletes hajlam, és egy ismerõsöm Ezeket a gyógyszereket kapta. Persze tudom, ez nem azt jelenti, hogy nekem is megfelelnek-e gyógyszerek. Azt is sz1eretném tudni, hogy ezek közül melyik az a gyógyszer amely közgyógyra kapható? Válaszukat elõre is köszönöm. M.I.

Tisztelt Asszonyom!

A Kalium R ezekre a problémákra nem jó, mint a nevében is benne van, ez kálium iont tartalmaz. Óva inteném attól, hogy azért, mert az ismerõse Metraxát és Medrol gyógyszert szed, Ön is megpróbálja. Mindkét gyógyszernek többféle hatása is van, több betegségre is jó, ugyanakkor ártalmas is lehet. Panaszaival forduljon orvoshoz.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Májusban volt a harmadik inszeminációm, mely eredményeként terhes lettem. Sajnos a terhességem a 8. héten vetéléssel végzõdött, amit művi úton befejeztek. Ezt követõen a hatodik héten meg jött a vérzésem, nem voltak görcseim. Jelenleg az ezt követõ középidõben vagyok és nagyon görcsölök. Alhasi fájdalmaim vannak. Kérdésem, hogy ezt mi okozhatja? Továbbá még azt szeretném kérdezni, hogy a második vérzés után ismételten lehet szedni a harmadik naptól a Clostilbegyt, vagy még több idõt kell várni a következõ inszeminációig. Elõre is köszönöm válaszát. L.

Tisztelt Asszonyom!

Valószínűleg tüszõrepedése lehetett, ilyenkor vér kerülhet a hashártyára, mely görcsös fájdalmakat okozhat. Ugyanakkor levélben senkit sem lehet megvizsgálni, panaszok esetén személyesen kell orvoshoz fordulni! Egy gyógyszer szedését szintén orvos rendelheti el, mégpedig az, aki ismeri leleteit, vizsgálta. Az inszemináció egyébként folytatható már most, de ezt szintén kezelõ orvosával kellene megbeszélnie.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Doktor úr!

Nemrégen találtam rá a honlapjukra, amibõl már nagyon sok hasznos információt kaptam, ezúton is köszönöm Önöknek. Sajnos én is hasonló cipõben járok, mint sok levélíró, de azért reménykedem. Kedves Doktor úr, kérem ha lesz ideje válaszoljon a levelemre. Az én történetem a következõ:
Most a második házasságomban élek ( 2,5 éve) és nagyon szeretnénk már kisbabát, mivel mind a ketten lassan 38 évesek leszünk igen sürget az idõ. Az elsõ házasságom rövid életű volt és védekeztem is, így nem született gyerek.Utána volt néhány kisebb hosszabb kapcsolatom, de mindig védekeztem kb. 8 évig folyamatosan. Persze volt egy-két kihagyás, de még sohasem estem teherbe, mostani párommal már nagyon vágyom a gyerekre, de lehet, hogy már késõ. Neki van egy 13 éves kislánya az elsõ házasságából. Szóval amikor nem jött várvavárt gyermekáldás orvoshoz fordultunk, rögtön az elején nagy meglepetés ért. A férjemnél oligozoospermiát diagnosztizáltak, többszöri vizsgálatnál sem változott, bár kapott még injekciót is. Nálam magas prolaktin szintet kaptak. (3. nap 27-28ng/ml) Bromocriptint kellett szednem (1 db napi 5 mg-os). Ezt mind a mai napig szedem csak már 1 db 2,5mg-t. Nem igazolódott az MRI vizsgálaton a microadenoma, minden rendben volt. Ekkor az orvosom rögtön a lombikprogramot ajánlotta, fõleg a férjem miatt és persze a korom miatt is.A pesti Kaáli Intézetet választottuk, ahol elküldtek Hysteroscopiára. Ott is rendben találtak mindent kis megjegyzéssel ( kis mértékben arcualt uterust észleltek, egyébként norm. alakú és,belfeszínű cavummal, szabad szájadékokkal). Elkezdõdõtt az elsõ lombikprogram , ahol az FSH 10 értékű volt, ami nem igazán jó az orvosom mondta, de ennek ellenére sikerült 6 petesejtet levenni és 3-at visszaültetni, de nem sikerült. Másodszorra Debreceni Kaáli Intézetbe mentünk, miután megtudtuk, hogy ott is működik meddõségi centrum ( ekkor az FSH 8 volt), ott 8 petesejtet vettek le és 3-at megint visszaültettek, de megint nem sikerült. Érdekesség, hogy ugyan egész évben nem voltam beteg, pont a lombikprogram alatt begyulladt a torkom , a beültetésig úgy ahogy kikúráltam magam, lázam nem volt, de a beültetés után megint elõjött és nagyon erõsen mélyrõl jövõ köhögésem volt, ami szerintem nem tett jót a méhemnek, mert mindig megfeszült a hasam a köhögéstõl. A másik hogy valószínõleg nem volt megfelelõ a méhnyálkahártya, mert az orvosom annyit mondott, hogy reméli a progeszteron injekció segít majd. Ez nagyon elkeserített, mert ha látta a beületetésnél, hogy nem megfelelõ, akkor esetleg elõtte is ellenõrizhette volna, persz ezt csak én gondolom így, tudom, hogy nem könnyű mindenre odafigyelni. Tovább aggasztott az is, hogy a prolaktint nem sikerült leszorítani stimuláció alatt ( 27-28 értékű volt), ami eredményezheti, hogy nem voltak igazán jók a petesejtek, állítólag volt bennük valami hordalék a biológus szerint, de az osztódás során kiforrta magát és ez eltünt. Szóval ez sem sikerült. Aztán 2004-ben akartam újra próbálkozni, de akkor myomát találtak a méhemben, amit ki kellett laporoscopiával műteni, közben az IVF miatt a kezelõ orvosom átnézte a műtét alatt a méhemet stb, mert endiometriozist gyanítottak. A műtét után az endiometriozis nem igazolódott és nem látott semmi akadályt arra, hogy kis segítséggel teherbe essek. 2005-ben jött a 3. lombikprogram. Ekkor már nagyon vigyáztam a prolaktin szintre, elõtte már hónapokkal szedtem a bromocriptint. A stimuláció elsõ napján 24 volt az értéke, de utána minden egyes alkalommal végig a stimuláció alatt lecsökkent 8-9 értékre, aminek nagyon örültem. A prolaktinról még annyit, hogy itt tudtam meg, hogy az idegesség és strssz nagyon növelheti a prolaktin szintet, így igyekeztem nyugtató teákat inni a program alatt. Lett újra 7 petesejt, amibõl 3-at ültettek be, szépen osztódtak, nem volt hordalék, bár a biológus elmondása miatt a férjem spermái nem voltak valami ideálisak, így nem tudta megmondani hogyan fognak osztódni, de végülis kettõ teljesen szabályos volt és 3. is elfogadhatók közé sorolható, szóval reménykedhettem, de megint a beültetés után begyulladt a torkom és átment rajtam valami vírus is, mert kisebb hasmenésem volt. Harmadszorra sem sikerült. A hCG minden lombikprogram alatt írtó alacsony volt (0,5 ; 0,3). Olyan ez a számomra mintha az én petesejtjeim még csak meg sem próbáltak volna beágyazódni. Érdemes-e tovább probálkozni, jövõre már 38 évesek leszük?
Lehet-e védekezni valahogy az ellen, hogy ne a program alatt gyulladjon be mindig a torkom? Vagy a szervezetem így reagál a kezelésekre? Blasztocita állapotban , 5 napra történõ beültetéssel javulhatnak-e a beágyazódás esélyei? A debreceni Kaáli Intézetben van-e erre lehetõség? Érdemes-e a petesejteket genetikai vizsgálatnak alávetni és Debrecenben milyen lehetõségek vannak e- témában?
Mit tehetek, addig is, hogy a méhnyálkahártyám megfelelõ legyen? Kedves Doktor Úr várom mielõbbi válaszát !! Egy elkeseredett olvasó

Tisztelt Asszonyom!

Persze, hogy érdemes tovább próbálkozni, miután úgy tűnik, hogy más megoldás nincs. A leírtak alapján természetesen esélyt is látok, miután mindíg három embriót vissza is helyeztek. A többi kérdésére csak az ellátó központban tudna kielégítõ választ kapni. Természetesen jobbak lennének az esélyek blasztociszta transzfer esetén, de kevés petesejttel nekiállni blosztociszta tenyésztésnek eléggé kockázatos, miután elõfordulhat, hogy a transzfer napján nem lesz mit visszatenni.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Körülbelül 6 éve szeretnénk a férjemmel gyereket. Két sikertelen ET után az orvosom javaslatára idén február végén laparoszkópia-hysteroskópia (nem tudom jól írtam-e) kisműtéten estem át. Kiderült hogy a baloldalon a petevezetõm el van záródva, de ami ennél jobban aggaszt hogy endometriózist talált az orvos a hashártyán, valamint a méh tartó szalagjain. Ezután három hónapig Zoladex depot injekciót kaptam, amivel elvékonyították a méh nyálkahártyát remélve hogy a külsõ eltünik. Junius végén elkezdtük a harmadik ET-hez a stimulációs kezelést. Öt petesejtbõl három megtermékenyült és két nyolcsejtest meg egy hatsejtes preembriót ültettünk vissza 72 óra elteltével. Két hét múlva tesztet készítettem vizeletbõl, amely halványan ugyan de két csíkot mutatott. Nem maradhattam kétségek között elmentem vérvételre mely szerint a bétaHCG 9,6 volt.
Az orvos azt mondta hogy ismételjük meg egy hét múlva, mivel ez még "nem eredmény". Egy hét múlva sem a vizelet sem a vérben lévõ HCG nem igazolta a terhességet. Kezelõ orvosom genetikai vizsgálatot javasolt. Ezzel kapcsolatban vannak kérdéseim. Ezt a vizsgálatot csak a tõlem levett vérbõl végzik (mert a helyi klinikán ezt az információt kaptam) ? Mi a véleménye az szeférhetetlenségi vizsgálatról (nem tudom mibõl áll, de ilyenrõl is hallottam már)? Ha az apától nem vesznek vért akkor hogyan tudnak összeférhetetlenségi viszgálatot készíteni? Mi a tapasztalat az endometriózisban szenvedõ betegnél általában mennyi idõ múlva újúl ki a betegség (mert kiújúl úgy tudom)? Legjobb tudomásom szerint az endometriózisban szenvedõ nõknél a megtermékenyülést befolyásolja hátrányosan a betegség, akkor lombik eljárással megtermékenyített nõknél nincs jelentõsége az endometriózisnak, vagy a tapadást is gátolja? Kérem válaszoljon a kérdéseimre mert nem szeretném elkezdeni a negyedik ET miközben tele vagyok megválaszolatlan kérdésekkel.
Az orvosom nagyon aranyos mindent elmagyaráz, de én most három sikertelen ET után hallani szeretnék minél több véleményt. Tisztelettel várom válaszát L.L.

Tisztelt Asszonyom!

Természetesen indokolt lenne férjénél is a genetikai vizsgálat elvégzésére. Az "összeférhetetlenségi" vizsgálatnak értelme nincsen, miután, ha lenne is ilyen ok az Önök esetében, az akkor sem befolyásolja az IVF sikerességét, továbbá kezelni pedig nem lehet. Az endometriosis valóban kiújulhat, de ennek idõpontja is rendkívül különbözõ. Az endometriosis egyébként nem befolyásolja hátrányosan a megtapadást, tehát az IVF eredményességét sem. Tehát inkább gyorsan folytatni kellene a megkezdett meddõségi programmot.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Már korábban is irtam Önnek, és ezuton szeretném megköszönni, gyors, és megtisztelõ válaszát.
Sajnos ismét véleményére lennék kiváncsi.Mint irtam korábban 3 lombikon vettünk idáig részt.Ebbõl a 2. sikeres volt.De sajnos a 8. héten a baba elhalt. Ennek kapcsán felmerült több területen a kivizsgálás, mint immunológia, thrombofilia, cukor,clamydia, és augusztus végén egy hiszteroszkópia. Az immunológia eredmény egyértelműen negativ lett.A thrombofilia viszont kimutatta, hogy Homozygóta, MHTFR mutációm van. Felkerestem ezzel a nõgyógyászomat, aki komolyan vette, és azt javasolta, hogy mind a hiszteroszkópiánál, mind pedig a beültetés után injekciót kell rá kapnom.Ezt tudomásul vettem. Közben elmentem magam megnyugtatására egy hematológushoz is.
Elmondtam neki a problémám, megnézte a leletemet, és annyit mondott, hogy nem hiszi, hogy ez (MHTFR mutáció) okozta az elhalást.És hogy nem is kell ezzel annyira foglalkozni. A véleményezéshez azt irta" Az eleve steril betegnél a thrombofilia kis valószinűséggel okozhatja a vetélést.Esetleges terhesség esetén LMWH profilaxissal ez kivédhetõ. Egyéb trombózisra hajlamositó szituáció esetén is javaslott a LMWH profilaxis." Most tanácstalan vagyok, és nem tudom, hogy mennyire kell ezt komolyan vennem.(a trombózisra való hajlamomat)??????? Rámbizta a doktornõ, ha engem megnyugtat, akkor adják az injekciót a beültetés után .A kérdésem az lenne, hogy akkor érdemes-e adatnom az injekciót???????Mikortól kell esetleg kapnom????Árthat-e ez a terhességnek???A szakirodalom javasolja a B6, B12, Folsav plusz bevitelét a szervezetnek.Igaz-e???? Elõre is köszönöm,hogy megtisztel válaszával. Tisztelettel:V-né D. E

Tisztelt Asszonyom!

Mindenben helyes tájékoztatást kapott: valóban csekély a valószínűsége a kimutatott trombózis hajlam vetélés okozó szerepére. Esélyei a transzfert követõen legnagyobb valószínűséggel nem fognak nõni a véralvadásgátló injekció adásával a terhesség kihordására, az IVF beavatkozás nem növeli lényegesen a trombózis kézséget, kivéve a hiperstimuláció esetét. Tehát a magam részérõl fölöslegesnek tartom a kezelésta, ami egyébként a terhességnek nem ártana. A vitamin bevitel fontos és lehetséges, de csodákat ettõl sem kell várni.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

A méhgyulladásról és a méhen belüli fertõzésekrõl szeretnék bõvebbet megtudni, ugyanis 3 hete spontán elvetéltem 12-13 hetes fiúmagzatomat. Miután elkészült a szövettani vizsgálat, orvosom kiértékelte az eredményt, fejlõdési rendellenességre, beágyazódási és lepényi rendellenességre utaló nyomokat nem találtak, de szövettani vizsgálat alapján, méhen belüli fertõzést diagnosztizáltak. Orvosom elmondta, ez bejuthatott hüvelyen keresztül is, valamely hüvelyben élõ baktérium, vagy gomba elszaporodása során, de igazából csak „tapogatózni” lehet, elmondta azt is, hogy három vetélés után kezdik el vizsgálni a vetélés lehetséges okait, tehát most nincs más tennivalónk, 3 havi várakozás után újra próbálkozhatunk a teherbeeséssel. Természetesen megbízom orvosomban és elfogadom véleményét, de ettõl függetlenül a baba elvesztése nagy fájdalom számunkra, és férjemmel nap mint nap keressük és találgatjuk a lehetséges okokat. Ez év május 23-án voltam rákszűrésen, amelynek eredménye teljesen jó volt, orvosom elégedett volt az eredménnyel.Gondolom nem találtak semmi fertõzésre utaló jelet sem, mert szóba sem jött, hogy szednem kellene gyógyszert, vagy használnom valamilyen hüvelykúpot. (Nagyfájdalmakkal és görcsökkel szoktam menstruálni, de ezen kívül az elmúlt 10 évben semmi más nõgyógyászati problémám nem volt, fogamzásgátló gyógyszert sem szedtem, kizárólag rákszűrések miatt jártam nõgyógyászhoz.) Gondolkodtam azon, hogy talán nekem is valamilyen tünet nélküli hüvelyi fertõzésem lehet, amely ezt a tragédiát okozta,vagy hormonális rendellenességem, esetleg a szervezetem nem tűri a magzatot. Attól félek, hogy következõ terhességem is vetéléssel végzõdhet, ha nem járok utána a fertõzés okának, de orvosomat sem akarom megsérteni azzal, hogy „magán akcióba” kezdek, és azt az érzetet keltem, hogy megkérdõjelezem szakmai tudását. 34 éves vagyok, még két vetélésen kell túltennem magam, és két babának kell meghalni azért, mert orvosilag akkor indokolt az alapos kivizsgálás. Ezt nem tudom elfogadni! Az a kérdésem, hogy valóban el kell fogadnom ezt a helyzetet és majd a következõ vetélésnél "meglátjuk mi lesz", vagy van rá mód és orvos, aki már egy vetélés után is komolyan foglalkozik az ilyen esetekkel? Terhességem alatt semmiféle problémám nem volt, sem hányinger, sem szédülés, nem tudok betegségrõl, sem allergiáról. 12 hetes ultrahangon minden rendben volt nálam is és a babánál is, rá 4 napra elvetéltem. (Hajnalban alvadék távozott vizeléskor, azonnal kórházba mentem, ahol másnap hormon és vérzés csillapítók ellenére, a görcsök kitolták méhembõl a magzatot.) Egy fertõzés lehet ilyen gyors lefolyású? Tisztelt Doktor Úr, nagyon hálás lennék, ha pár sorban válaszolna kérdéseimre és ismerve egyéni problémámat tanáccsal látna el, illetve ha ismer olyan orvost vagy intézményt, aki nem vár 3 vetélést az okok felderítéséig, írja meg nekem! (Helyileg Bp. felelne meg.) Munkájához további sok sikert kívánok, tisztelettel N.É.

Tisztelt Asszonyom!

Egy vetélés okát a leggyakrabban nem lehet megállapítani. Amennyiben egyébként minden rendben van, valóban jelenleg kivizsgálást nem igényel. Ez nem jelnti azt, hogy rettegve kell a következõ terhességére gondolni. A kapott magyarázat kézenfekvõ, egy akkor kialakult fertõzés okozhatott vetélést ilyen gyorsan is. További kivizsgálás csak akkor lenne indokolt, ha valami olyan betegség lehetõsége merülne fel, mely újból vetéléshez vezethetne.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Jelenleg 38 éves vagyok, 1999-ben fertilitási vizsgálatot végeztek nálam. A vizsgálat akkori eredménye szerint azoosspermiát, mko.hypoplasiás herét,.b.o. varicokelét, és a b.o. here mögött 1 cm.átmérõjű cystát találtak. A cystát, és a varicokelét műtéti úton eltávolitották,és a műtét során egyben herebiopsiát is elvégeztek. A j.o. herében Sertoli Cell Only syndroma igazolódott. A b.o. herében a tubulusok 5 % ban találtak spermatogenezist, amely kerek spermatida szinten megáll, érési gátlás. Kérdésem a következõ lenne. Amennyiben az akkori vizsgálati eredményeknek megfelelõ állapot a mai napon is esetleg fentáll, tehát a baloldali herébõl kerek spermatida biopsia útján kinyerhetõ, lehetséges-e az hogy a kinyert spermatidával ICSI eljárással sikeres egtermékenyitést lehessen végrehajtani. Amennyiben lehetséges, körülbelül mekkora esély van rá? Kérdésemet a ROSI (round spermatid injection)eljárás alapján teszem fel, amely talán reményt adhat arra , hogy esetleg saját gyermekem legyen. Várom mielõbbi válaszát. Tisztelettel: M.T.

Tisztelt Uram!

A leírtak alapján csekély esélyeket látok, ugyanakkor nem kizárható, hogy sikeres kezelést lehessen végezni. A leleteit meddõségi központban dolgozó andrológusnak kellene átnéznie, tõle kaphatna részletes felvilágosítást konkrét esélyeirõl.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila