Önök írták - 32.oldal

Irja meg nekünk kérdését, véleményét, javaslatát, támogatási szándékát, stb !

Tisztelt Doktor Úr !

33éves nõ vagyok, 2éve nem védekezünk és nem lettem terhes. A páromnál mindent rendben találtak.Tavasszal - a koromra való tekintettel - elsõ lépésként laparoszkópos vizsgálattal megállapították, hogy szervileg teljesen rendben vagyok. Hormonálisan azonban nem. Az elsõ hormonvizsgálat eredményei:
CRP-u: 2.60 mg/l
Vércukor HK: 4.8 mmol/l
Kortizol: 271.3 nmol/l
LH: 2.9 U/l
Prolaktin: 620.7 mU/l
Ösztradiol: 741.8 pmol/l
Testosteron: 2.7 nmol/l
FSH: 1.5 U/l
Progeszteron: 40.3 nmol/l.
Az orvos további prolaktinvizsgálatra küldött és mivel 747.1 mU/l-re emelkedett, koponya MR vizsgálatra utalt be. Szerencsére semmilyen elváltozást nem találtak. 2 doboz Bromocryptint szedtem be folyamatosan, napi 2X1 szemet. Ezt követõen a prolaktinszintem 919.8 volt. A nõgyógyász kijelentette, hogy nõgyógyászatilag nem indokolt, hogy nem esek teherbe és elküldött endokrinológushoz. Kértem idõpontot, jelenleg az elsõ vizsgálatra várok. Megjegyzem, a 2doboz Bromocryptin után semmilyen gyógyszert nem szedek, ennek már 1hete.Kérdésem: Milyen vizsgálatok és kezelések várhatók és milyen eredménnyel? Nagyon el vagyok keseredve, hogy nem lehet gyermekem.Van-e arra remény, hogy gyógyszerrel helyreállítják a hormonrendszeremet és egészséges gyermeket szülhetek? Tisztelettel: E-né Zs.

Tisztelt Asszonyom!

Hormonszintjei rendben vannak, eltérést nem mutatnak, kivéve az enyhén emelkedett prolaktin szintet. Nyilvánvaló, hogy a vérvétel a ciklus második felében történt, ekkor a prolaktin mindenkinél magasabb, tehát ez nem mérvadó. Petérése volt. Véleményem szerint nem endokrinológusra, hanem meddõségi szakemberre lenne szükség, aki meg tudja állapítani, hogy mi a probléma, el tudja végezni a szükséges vizsgálatokat és megfelelõen kezelni is tudja. Remény csak akkor van a szülésre, ha kivizsgálást követõen fény derül a meddõség okára és a szükséges kezeléseket szakember végzi. Ezideig semmi ilyesmi nem történt!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Kettõ ével ezelõtt hereviszér műtétem volt, amely csak az egyik herét érintette. Műtét oka, ologozoospermia (15 mill., 60 mill/ejac., FSH 5.3, LH 6.1, TEST. 23.3)A műtét után 2-3 hónapig orchitis és epidimytis alakult ki, mely az antibiotikumos kúra hatására elmúlt, de mérsékelt hydrokele maradt. Elvégzett UH és color Doppler vizsgálat szerint a jobb here szabályos
szerkezetű és méretű a vascularisatioja rendben. A bal herében viszont egy 10X5mm echo szegény terület van melyben csak vénás áramlás tapasztalható, egyébként szabályos a szerkezete. A műtétet követõen végzett hormon vizsgálatok csökkent LH és Tesztoszteron szinteket mutatnak folyamatosan (
LH 2.5-2.8, TEST. 11-13 nmol/l). AZ FSH szint stabil a műtét elõtt és után is 5.5-6.2 között mozog. Clostilbegyt kúra hatására (napi 1 tabl.) az eredmények: FSH 9.1, LH 6.8, TEST 21.9. A kúra után mind az LH, mind pedig a tsztoszteron szint visszarendezõdik (jelenleg FSH 5.0, LH 2.8, TEST. 13.
Kérem segítségét, hogy mi lehet a probléma, miért csökkent le a hormonszintem a műtétet követõen ilyen drasztikusan?
Tisztelettel: A.

Tisztelt Uram!

Nem a hormonszintekkel kellene foglalkozni, hanem a spermiumok mennyiségével és minõségével. Hormonszintjei egyébként nem túl rosszak. Amennyiben jelenleg gyermeket nem szeretne, a legbölcsebb tanács az lehet, hogy tárolásra fagyasztani kellene spermiumokat, mert lehet, hogy a késõbbiekben rosszabodás következik be. Amennyiben most szeretne gyermeket, a hormonvizsgálatok helyett inkább meddõségi centrumban kellene jelentkezni további segítségért.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Doktor Úr!

A segítségét szeretném kérni, mert teljesen tanácstalan vagyok. 2005 február óta szeretnénk babát. Májusban teherbe estem,de sajnos júniusban missed ab miatt műszeres befejezés lett a vége.A
műtét után nõtt egy 6cm-es ciszta a petefészkemre,ami szerencsére már felszívódott,viszont sárgás folyásom azóta is szinte folyamatosan van.Kaptam már többféle gyógyszert,kúpot és kenõcsöt,de semmitõl nem múlt el.Rákszűrés negítv,Chlamydia negatív,váladéktenyésztés negatív,de a folyás nem múlik el.Ráadásul 1 héttel a menstruáció elõtt a folyás barnásra vált,néha furcsa,darabos és tart egészen a menstruációig. Mitõl lehet ez az egész? Hova fordujak,mit tegyek hogy végre elmúljon, és újra meg lehessen próbálkozni a babával? Lehetséges,hogy hormonális jellegű a probléma? Válaszát nagyon köszönöm!

Tisztelt Asszonyom!

Lehet hormonális problémája, azonban csak vizsgáaltok alapján lehet válaszolni feltett kérdéseire. Miután lakóhelyét sem közölte, csak azt tudom mondani, hogy olyan orvoshoz kell fordulni, aki képes megállapítani a probléma mibenlétét.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Mi lehet az oka annak, ha a menstruációs vérzésem akár 9-10-11 napig is
elhúzódik? Köszönettel: PSz

Tisztelt Hölgyem!

Nogyógyászati vizsgálat, ultrahang, szükség szerint hormonvizsgálat tudná tisztázni problémáját, levelezés útján ez nem megvalósítható.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Azzal a problémámmal fordulnék önhöz, hogy nem igazán tudom milyen fogamzásgátló módszert használjak.Gyógyszert nem szedhetek,ezután már érdeklödtem és a vizsgálatok is megvoltak. 19éves vagyok,és nem kifejezetten csak óvszert szeretnék használni.Mi az aminek elég nagy a biztonsági foka?IIlletve mennyire biztonságos módszer ha ovulációs mikroszkópot használok?
Köszönettel és Tisztelettel

Tisztelt Hölgyem!

Csekély információ alapján nem lehet eldönteni, hogy mi az Önnek legmegfelelõbb módszer, mint ahogy az sem derül ki levelébõl, hogy miért nem szedhet tablettát. Jó lenne, ha feltett kérdéseit inkább nõgyógyászával beszélné meg, aki tudja is, hogy mit miért javasol az elvégzett vizsgálatok alapján. Egy biztos: nem az ovulációs mikroszkóp a jó megoldás.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Doktor Úr!

1 hónapja kezdtem Bromocriptin-t szedni a nõgyógyászom javaslatára. Érdeklõdni szeretnék, hogy okozhat-e az a gyógyszer menses zavart, mert nekem 21 napra jött meg, annak ellenére, hogy rendszeres 26 napos mensesem volt...Illetve azt szeretném megkérdezni, hogy mikortól lehet próbálkozni emelett a gyógyszer mellett..
Köszönöm: MT

Tisztelt Asszonyom!

A gyógyszer szedése nem okozhat vérzészavart. Próbálkozni már most is lehet, azonban tisztázni kellene rövid ciklusának okát.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném megkérdezni, hogy petevezeték átfúvás során rossz
műszerfelhelyezéssel megelehet-e sérteni a petevezték kürtjét?
És a méhet? Milyen következménye van ennek a gyerekvállalásra
nézve?

Válaszát köszönöm.

Tisztelt Asszonyom!

A válasz minden kérdésére kategórikus nem. A műszer csak a méhnyakba kerül felvezetésre.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Doktor Úr!

A következõ problémával fordulok Önhöz. 24 éves vagyok, a férjem 30. Kisbabát szeretnénk. (4 hónapja
próbálkozunk).Felkerestem egy nõgyógyászt és elsõ körben cytológiai vizsgálatot végzett. Az eredmény szerint gyulladt vagyok. (Klion kúpot, tablettát és Doxycylin tablettát írt fel nekem). A gyulladás lehet az oka annak, hogy nem esek teherbe? Megbeszéltük, hogy a következõ alkalommal megismételjük a cytológiát ill. hormonvizsgálatot is javasolt. Erre napokon belül sor kerül.
Mit takar ez pontosan? Megpróbáltam interneten utána nézni, de nem igazán sikerült. Mit vizsgálnak ilyenkor? Mire lehet ebbõl következtetni? Elõre is köszönöm segítségét. G.B.

Tisztelt Asszonyom!

A hormonvizsgálat egszerű vérvételt jelent és abból laboratórimi módszerkkel történik a különbözõ hormonok kimutatása, melybõl meg lehet állapítani, hogy szervezet megfeleõen működik-e, érik-e petesejt a petefészkében. Megjegyzem
4 hónap próbálkozás után ebben az életkorban, ha látszólag minden rendben van akkor ez teljes mértékben indokolatlan. A meddõség 1 év rendszeres házasélet esetén sem létrejüött terhesség esetén áll fent.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

A segítségét szeretném kérni a következõ probléma miatt. Várandósságom 13. hetében járok, és kicsit izgulok az UH eredményem miatt. Tegnap megnéztük a babánkat 4D-s ultrahangon, ahol azt mondták, hogy a lepény a mellsõ falon mélyen tapad, eléri a méhszájat. Egy héttel korábban a 12 hetes vizsgálaton csak annyit mondott a nõgyógyászom a lepény helyzetérõl, hogy mellsõ falon, jó helyen tapad, nem volt arról szó, hogy elérné a méhszájat. A baba egyébként jól van, mindene tökéletes, csak a lepény helyzete miatt aggódom! Vérzésem szerencsére nincs és nem is volt. A méhszájat is megvizsgálta az orvos, és teljesen zárva van. Szeretném a Doktor Úr véleményét kikérni ezzel kapcsolatban. Ön szerint veszélyes ez, hogy eléri a méhszájat a lepény? Nem fog gondot okozni?
Segítségét elõre is köszönöm! Tisztelettel: K. V.

Tisztelt Asszonyom!

A probléma súlyosságát csak az tudja megítélni, aki vizsgálta. A lepény helyzete a méh növekedésével változhat, elképzelhetõ, hogy a késõbbiekben már nem lesz a méhszájon. Amennyiben ott marad az sem feltétlenül jelenti azt, hogy baj lesz, de természetesen amennyiben továbbra is eléri a méhszájat a lepény, komoly problémákat okozhat. Tenni ez ellen semmit nem lehet, fokozott ellenõrzésre szorul, vérzés esetén azonnal jelentkezzen orvosnál.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Doktor Úr!

Korábban már irtam Önnek. Férjem 30 éves, én 24. Kisbabát szeretnénk. Márciustól nem szedek fogamzásgátlót (Novynett), júniusban volt az esküvõnk, azóta probálkozunk. Szeptemberben elkerestem egy nõgyógyászt (Pécsen), hűvelygyulladással kezelt. Hormonvizsgálatot javasolt, pár napon belül másodszori vérvételre megyek. Az elsõ vérvételnek is külön van eredménye, vagy a kettõ együtt ad
pontos képet? A fogantatás szempontjából van jelentõsége annak, hogy mikor, hogyan és hol szeretkezünk? Hallottam már a hõmérséklet mérésrõl (bár nem tudom pontosan, mit takar), azt is hallottam, hogy valaki szeretkezés után gyertyaállásban van kb. fél óráig. A Doktor úr mit javasol? Van javaslata, amit ajánlatos kipróbálni? Köszönöm segítségét! G.B.

Tisztelt Asszonyom!

A két vérvétel eredménye alapján lehet megállapítani, hogy normális e a ciklusa. A szeretkezés helye, pozicíója nem befolyásolja a teherbeesési esélyeket, az egyedüli lényeg, hogy a tüszõrepedés körüli idõpontban kell annak megtörténnie. 28 napos ciklust feltételezve ez általában a 14.napon történik meg normál ciklus esetén. A tüszõrepedés idõpontjának meghatározására szolgál a reggeli hõmérõzés, azonban ez nem teljesen megbízható és ha amúgy is orvoshoz jár, akkor sokkal pontosabb módszerek álnak rendelkezésre a tüszõrepedés meghatározására.
Üdvözlettel.
Dr.Török Attila

Tisztelt doktor úr!

Mi a férjemmel már 16 hónapja szeretnénk gyermeket de sajnos még nem jött össze. Voltam nõgyógyásznál és írt fel nekem Duhaston nevű gyógyszert.az lenne a kérdésem,hogy mi elmehetünk a férjemmel egy meddõségi központba vagy még nõgyógyászhoz kell mennem.mert õ nem küldött minket sehová és Úgy tudom hogy ennyi idõ után már lehet segítséget kérni nem csak nõgyógyásztól is. Válaszát elõre is köszönjük!egy reménykedõ pár

Tisztelt Asszonyom!

Miután még semmiféle kivizsgálás nem történt a meddõség okának tisztázására, és nõgyógyásza ezirányben semmit nem is tett, indokolt lenne meddõségi központban jelentkezni.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktorúr,

Már többször írtam Önnek, s válaszai mindig sokat segitettek. 4 terhessegem volt, amibol a 3. sikeres, kislanyom 3 eves lesz. Az utolso harom terhessegemnel kaptam hormonalis stimulaciot ill. potlast (Utrogestan, Clostylbegyt). A szules utan meg rendezodott is a hormoneredmenyem. Megis ujabb missed ab. kovetkezett be a 10. heten, amit a 12, heten muszeresen befejeztek. ( a tobbi
veteles is hasonlo volt) Hysteroskopia, hormonalis kivizsgalas (rendszeres) volt mar, az elso veteles utan TORCH vizsgalat is, huvelykenet, rakszures is rendszeresen. Szovettan nem muatatott ki semmi extrat. Kerdesem: immunologiai vizsgalaton meg nem vettem reszt. Nem is tudom, lenne-e ezeles ilyen esetben? De egyaltalan lehetseges-e, ha immunproblema all fenn, akkor a 4 terhessegbol a 3. sikeres lesz, vagy ez onmagaban kizarja az immunproblema lehetoseget??? Koszonom valaszat
pj

Tisztelt Asszonyom!

Immunológiai probléma természetesen lehetséges, azonban kevéssé valószínu.
Amennyi ki is lenne mutatható ilyen jellegu probléma, kezelése nem nagyon lehetséges. A leírtak alapján a hormonális probléma a legvalószínubb.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

3. lombikbébi hormonkezelésem alatt kiderült, hogy agydaganatom van, amit eltávolítani nem lehet. Emiatt 1,5 hónapos sugárterápiára fogtak. A sugarazás okozta kellemetlen tünetek enyhítésére vízhajtókat (Verospiron, Furosemid) és Medrol 4 mg-os tablettát kaptam Quamatellel. Miután lejárt a kezelés, fokozatosan abbahagytam a gyógyszerek szedését. A Medrol (hormontartalmú tabletta) abbahagyásával viszketést okozó folyásom lett. A folyást megpróbáltam hüvelyöblítõvel kezelni, tejsavbaktériummal, aztán Génia 92-vel most pedig egy másik új készítményt vásároltam a Pevaryl G-t. Úgy néz ki, hogy egyenlõre nem használ semmi és a menstruációm is 20 napra jött meg. A daganat miatt a jobb lábam mindig jég hideg és félek, hogy emiatt a jobb petefészkem gyulladást fog kapni, mivel mindig fázik ez az oldalam. Nem tudom, hogy tudna-e ebben nekem segíteni valamilyen módon. Nagyon kikészít ez a sok szenvedés. Elképzelhetõ, hogy a sugárzás miatt legyengült az immunrendszerem és ezért nem tudok kilábalni a betegségekbõl? Válaszát tisztelettel elõre is megköszönöm! H.K.

Tisztelt Asszonyom!

Nõgyógyászati vizsgálat nélkül nem tanácsos kezeléseket végezni, meg kellene állapítani, hogy mim okozza a bajt és azt célzottan kezelni. A hidegségérzés miatt biztosan nem lesz petefészek gyulladása. Immunrendszere legyengülhetett, de ez kérdéseit tekintve nem lényegbevágó. Forduljon nõgyógyászhoz személyesen a folyás kezelése céljából.
Jobbulást kívánok.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Doktor ur!

Orvendek, h. ratalaltam magara lenne par kerdesem. 23 eves vagyok iden mentem ferjhez es mar 7 eve csak tablettas kezelessel menstrualok, diagnozisom An ovulacio, non ovulatio, amenoree es meg valami nem mukodnek a petefeszkek es kicsi a mehem. Evekig a Duphastont szedtem aztan attertem a fogamzasgatlora Triqilart szedek mai napig, mert nem reagaltam mar a Duphastonra, na meg ferjhezmentem. Az orvos szerint csak hormonalis beavatkozassal lehet gyerekem. Ez vajon mibol all? Sokaig tarthat es sikeres lehet-e? En nem Magyarorszagon elek Erdelyben es itt nem igazan vannak meddosegi szakertok, kerem ha van otlete, hogy hogyan maradhatnek terhes, mit kell tenni, vizsgalatok, kezeles stb. irjon. Elore is maradok tisztelettel. E.

Tisztelt Asszonyom!

Csak egy részletes meddõségi kivizsgálást követõen (hormonvizsgálatok, férje viszgálata, stb.) lehetne megállapítani a szükséges kezelést. Magyarországon erre lehetõség van, de miután biztosítással nem redelkeznek, elég költséges lenne.(kb.100 000 Ft). A Duphastontól meggyógyulni nem lehet, azzal csak a vérzést lehet meghozni. Erdélyhez közel Szegeden, illetve Debrecenben van megfelelõ meddõségi centrum.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Cím!

Sajnos mi is csatlakoztunk a mesterséges megtermékenyítést választók népes táborához. Ezzel kapcsolatban lenne egy kérdésem (elnézést, ha furcsának tűnik): hormonális vizsgálat (ösztrogén, progeszteron, stb.) elõtt szabad -e enni, vagy ezt csak éhgyomorra lehet végeztetni? Válaszukat elõre is köszönöm P.J.

Tisztelt Asszonyom!

Az étkezés nem befolyásolja a hormonszinteket, tehát a hormonmeghatározás céljából vett vérminta nem kell, hogy éhgyomorra legyen.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Ur!

32 éves vagyok. 2,5 éve szeretnénk babát. Régebben magas volt a progeszteron(?) szintem, amire Bromokriptint szedek. Fél éve ismételt vérvételkor, már normális volt, de az endokrinologus további szedést javasolt. Az elsõ nõgyogyász, akihez elementem, csak a sárgatesthormonomat vizsgálta és
kevésnek találta. Clostylbegitet irt fel egy ciklusra kb. 1 éve. A második nõgyogyász mind a 2 hormonomat normálisnak találta. Egyéb vizsgálatok utan sem talált semmi bajt. A férjem spermaszáma kicsit kevés (15 mill), ezért a mult honapban meg is tortent az inszeminácio. Utánna Utrogesztant es Duphastont kellett szednem. 25 napos rendszeres a ciklusom. A következo mensemnek mikor esedékes
kellett volna lennie el kezdett fájdogálni a hasam. Hosszabb rövidebb kihagyásokkal állandóan, de nem nagyon 2. napra rá a teszt, ami a beágyazódástól 3 napra jelzi a babát negativ volt. 3. napra megjött. Fájt a hasam – ami mindig szokott ilyenkor - , de csak néhány csepp volt. Ekkor abbahagytam a gyógyszerek szedését. innen számolva 3-napra jött meg rendesen. Kérdésem az, hogy ez a gyógyszerektol lehetett-e vagy valami mástól? Valamint a gyógy szerek mellékhatása lehet-e idegesség? Tisztelettel S. E.

Tisztelt Asszonyom!

A Bromocriptint magas prolaktin (tejelválasztási hormon) szintre lehet szedni, a progeszteron a sárgatesthormont jelenti, ezen utóbbinak magas szintje nincs, ha van akkor az kezelést nem igényel. Természetes, hogy amíg sárgatesthormon pótlásban részesül (Utrogestan, Duphaston) addíg nem jön meg a vérzése és az is természetes, hogy ezek abbahagyása után 3 nap múlva megjön, amennyiben nem terhes. Ezek a gyógyszerek nemigen okoznak idegességet. Az alacsonyabb spermium szám miatt az inszemináció javasolt, ezzel együtt úgy érzem, hogy a két és fél év alatt nem sokminden történt a baba érdekében, ami nem feltétlenül az Ön hibája.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Azért fordulok Önhöz, mert nyáron voltam rákszűrésen, aminek az eredménye P3 lett. A terhességem és szülésem óta ez volt az elsõ rákszűrésem. Nem tudom, mit is jelent a P3 pontosan. Az orvosom azt
mondta, hogy ez eldeformálódott sejteket takar, ami lehet gyulladás is, de kezdõdõ rákos folyamat is, amit még ilyen korai fázisban lehet gyógyítani. A gyulladásra Betadint kúpot és Gynofluort adott, ami nem nagyon használt, a folyásomat nem szűntette meg. Három hónap múlva kellett visszamennem újabb rákszűrésre, aminek az eredményére még várni kell, de az orvosom szerint ha ez is P3–as lesz, akkor műtétre kerülne sor, mert elõbb utóbb ez P4-gyé fajul. Nem lehet valahogy másképp meggyógyítani, baktériumtenyésztés után egy erõsebb, célirányos gyulladáscsökkentõvel a folyást megszüntetni, hátha utána P2-es lesz az eredményem, és ezzel elkerülhetõ a műtét? Vagy a gyógyítás szón csak a műtétet értette? Igaz, hogy P3-nál is műtétet szoktak javasolni? És ha nem vállalom a műtétet, de 3 havonta járok szűrésre, mennyi esélye van, hogy rosszabbodik a helyzet? Félek a műtéttõl, és szeretnénk még egy babát is. P3-mal nem javasolják a terhességet sem? Válaszát elõre is köszönöm. K.

Tisztelt Asszonyom!

Mindenben korrekt felvilágosítást kapott és a megfeleõ kezelésben részesült. A továbbiakra vonatkozó javaslatok is mindenben helyesek. A kontroll citológia eredménye dönti el a további teendõket. Nem a műtéttõl kell félni, hanem a méhnyakráktól! Egy esetleges műtétet követõen is nyugodtan vállakozhat terhességre.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Üdvözlet!

Én egy kérdéssel fordulok Önökhöz: Hosszas inszeminációs "túra" után elérkeztem a lombik-programhoz. Állítólag léteznek meddõ párokat támogató szervezetek/alapítványok, melyek besegítenek a szükséges gyógyszerek megvételébe, anyagi hozzájárulást nyújtanak. Pécsett működik ilyen
szervezet? Hol keressem? Köszönettel: R.R.

Tisztelt Asszonyom!

A Szülészeti Klinikán érdeklõdjön, illetve országos szervezet a Mag-Óra alapítvány (www.magora.hu).
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

23 éves vagyok 8 hónappal ezelõtt a terhesség 39. hetében halva született meg a kisfiam. Egészen addig a terhességgel minden rendben volt. A 38. heti ultrahang és NST vizsgálatok sem mutattak semmi bajt. Azonban a vizsgálatokat követõ 5. napon már azt állapították meg, hogy az addig teljesen egészséges magzat nem él. A méhen belüli elhalás okaként a méhlepényben található fehér infarctusokat állapították meg, de azt senki nem tudta megmondani, hogy ezeket mi okozhatta. Amikor kiderült, hogy a babám meghalt a vérnyomásom nagyon magas volt, a kezem és a lábam pedig nagyon be volt dagadva. Azonban vizeletvizságlatot nem csináltak, ezért azt mondták, hogy biztosan nem toxémia okozta, mert akkor fehérjét kellett volna kimutatni a vizeletemben. Én mégis arra gyanakszom, hogy toxémia okozta a méhen belüli elhalást. Ön mit gondol errõl? A 38. heti
ultrahangon végzett "Lepényi keringés Doppler vizsgálata" nem kellett volna, hogy kimutassa az méhlepény rossz működését? A sajnálatos eset után három hónappal már újra próbálkoztunk, azonban azóta sem sikerült teherbe esnem. Elképzelhetõ, hogy a szervezetem még nem készült fel erre vagy esetleg lehet valami ennek hátterében! Kérem amennyiben lehetõsége van e-mail-ben is válaszoljon!
Tisztelettel és köszönettel: R. A.

Tisztelt Asszonyom!

Kérdéseit megértem, de a történtek annyira komolyak, hogy nagyfokú felelõtlenség lenne csak levél útján szerzett minimális információk alapján állást foglalni. Az, hogy azóta miért nem jött létre terhesség, ugyancsak vizsgálati leletek alapján lenne megítélhetõ.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Kérném válaszoljon alábbi kérdéseimre. Ez év júliusában méhen kívüli terhességem volt, ekkor a bal
petevezetékemet kivették. A műtétet követõ elsõ vérzésem normális (átlagos) volt, azonban azóta
gyengébb vérzéseim voltak (ugyanúgy 4-5 napos, de gyengébb). Ennek mi lehet az oka? Ilyen műtétet követõen ez normálisnak tekinthetõ, vagy hormon vizsgálatot kell kérni? Ezen kívül a műtét óta középidõben, pontosabban mindig a 17. napon elég erõs fájdalmaim vannak jobb vagy bal oldalon. Létezik, hogy ez az ovuláció miatt van? Összefüggsében van ez a gyengébb vérzéssel? A legutóbbi UH vizsgálat esetén - a ciklusom 21. napján - a nyálkahártya 6 mm vastagságú volt. Ez normális érték?
Végül szeretném megkérdezni, Ön mit javasol, mikor lehet újból próbálkozni a teherbe eséssel?
Válaszát és segítségét elõre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel GZA

Tisztelt Asszonyom!

A korábbi műtétek nem befolyásolják a vérzést, a vérzés a petefészek által termelt hormon hatására változik. Tehát azt, hogy fenáll-e valamilyen probléma, csak hormonvizsgálatokat követõen lehetne kijelenteni. Fájdalmai lehetnek az ovuláció jelei, de más miatt is lehetséges, pl. a műtéteket követõen kialakult összenövések. A nyálkahártya vastagsága önmagában semmit nem jelent, a 6 mm-es a ciklus második felében nem túl vastag. At ilyen műtétet követõen a teljes gyógyulás 6 hét, tehát teherbeeséssel már nyugodtan próbálkozhat.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila