Önök írták - 33.oldal

Irja meg nekünk kérdését, véleményét, javaslatát, támogatási szándékát, stb !

Tisztelt Doktor Úr!

28 éves vagyok, idén februárban hagytam abba a Harmonet nevű fogamzásgátló tabletta szedését 3 év után, mivel kisbabát szeretnénk. Utána 6 alkalmmal volt menstruációm a 35. nap környékén. (A fogamzásgátló elõtt elég szabályos, 28 napos ciklusaim voltak, látszólag nem volt semmi probléma.) Végül nem jött meg a vérzés. Felkerestem nõgyógyászomat, aki ultrahangvizsgálat után azt mondta, hogy nagyon vékony a méhnyálkahártya és peteérés sem várható, 1*1 Clostilbegytet írt fel. Az ezt követõ ultrahang vizsgálaton ugyanez volt a helyzet. Ezután Proverát szedtem 10 napon át, amitõl a 6. napon jött meg a vérzés. Ennek 4-8. napjáig szedtem újra Clostilbegytet 2*1-es dózisban. Az újabb ultrahang (a vérzés 1. napjától számított 10. napon) azonban ismét nem mutatott eredményt. A méhnyálkahártya nem elég vastag és a legnagyobb tüszõ is csak 8mm-es. Az orvos azt javasolta, hogy
próbálkozzunk a következõ ciklusban 3*1 Clostilbegyttel. Én úgy érzem, majdnem vaktában próbálkozunk. Vérvételre ill. semmi egyéb vizsgálatra nem került sor. Kérdéseim: 1. Mi lehet a probléma, ill. okozhatta-e ezt a fogamzásgátló? 2. Lehetséges, hogy a fogamzásgátló szedése elõtt is csak látszólag volt rendben minden? 3. Ha sikerülne egyszer beindítani a peteérést gyógyszerrel, utána van esély arra, hogy rendezõdik a probléma és spotán teherbe eshetek? 4. Érdemes próbálkozni a Clostilbegyttel vagy menjünk el inkább párommal egy meddõségi centrumba? Válaszait elõre is köszönöm! Tisztelettel: B.

Tisztelt Asszoonyom!

Az utolsó kérdésével kezdem: persze, hogy menjenek el inkább meddõségi centrumba, vagy legalábbis egy olyan orvoshoz, aki elõször meg akarja állapítani, hogy mi a probléma és csak utána kezeli. Van olyan, hogy a tabletta abbahagyása után nem indul be a ciklus, de más oka is lehet. Ezt kellene hormonvizsgálatokkal tisztázni. Csak a kivizsgálást követõen lehet megítélni gyógyulásának esélyeit. Az esetek döntõ többségében szakember kezében ezek egyszerűen és könnyen kezelhetõ problémák.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

T. Válaszadó.

Azért kerestem fel ezt az oldalt, mert olvastam róla a kismama magazinban és nekem is van ilyen problémám, de nem szeretném feladni! Másfél éve próbálkozunk a párommal, a nõgyógyász megvizsgálta a párom spermáját, nála minden rendben. Nekem enyhe pajzsmirigy túlműködésem volt, három éve. Szedtem a gyógyszert, két éve tünetmentes vagyok, és már gyógyszert sem kell szednem. Az orvosom azt mondta, hogy szerinte ez nem lehet az ok, keressem máshol. A nõgyógyász felírt nekem Crostilbegyt tablettát, fél évig szettem az 5. naptól a 9. napig 1 tablettát naponta. Most már kétszer eggyet szedek 4 hónapja, szedtem egy hónapig a sárgatest hormont, de az csak összezavarta a szervezetemet, ezért az orvos tanácsára abbahagytam. Figyelem a peteérésemet, rendben van. Mivel az orvosnak elmondtam, hogy nekünk nincs pénzünk lombikprogramra (hallottam már róla, hogy bár a kezelés maga ingyenes, az injekciókúráért fizetni kell), így azt mondta, hogy akkor nem tud mást mondani, mint hogy próbálkozzunk tovább, és sok szerencsét. A pajzsmirigyes doki megnézte a férfihormon szintemet, de az is rendben van. Nem hiszem, hogy ezzel lezárult a lehetõségek sora. A nõgyógyásznak még el kellett volna küldenie szerintem több vizsgálatra is. Lehet, hogy az a baj, hogy nem adtunk egy borítékot sem? Keressek másik orvost, vagy tényleg nincs más lehetõség? (27 éves vagyok, nem dohányzom, nem iszom, akkor miért vagyok ilyen peches?) Elõre is köszönöm a segítséget. Tisztelettel: A.

Tisztelt Asszonyom!

Valóban talán olyan orvost kellene keresni, aki elvégzi a szükséges kivizsgálást, megállapítja a bajt és meg is tudja gyógyítani. Egyébként lombikbébi is csak akkor jön szóba, ha már megvan a baj és azon csak igy lehet segíteni. Biztosan talál olyan orvost, aki boríték nélkül is elvégzi azon vizsgálatokat, melyek egyébként kötelessége is lenne ingyen elvégezni!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Cím!

Tanácsot szeretnék kapni azzal kapcsolatban, hogy kihez fordulhatnék a problémámmal. A történetem a következõ: A párommal 6 éve vagyunk házasok és két év próbálkozás után idén februárban teherbe estem, de áprilisban volt egy spontán vetélésem (elkezdtem vérezni) a 8. terhességi héten; ezt művi úton fejezték be. Szeptemberben újra terhes lettem (semmi mást nem szedtem csak Elevit tablettát) és a 10 terhességi héten (pont egy hete) az ultrahang alapján megállapította a nõgyógyászom, hogy nincs a magzatnak szívhangja, ezért 6 napja ismét a korházban kötöttem ki és újra volt egy kaparásom. Szeretnék utána járni a dolgoknak hogy vajon mi lehetett az ok amiért már másodjára is elvesztettem a babámat, ezért kérem az Önök segítségét, hogy adjanak nevet és címet ahol a fenti problémámra választ kaphatok, s nem utolsó sorban egy esetleges kivizsgálás után újból reménykedhetem egy terhességben. Segítségüket elõre is köszönöm! Üdvözlettel: Pné K. A.

Tisztelt Asszonyom!

Lakóhelye ismerete nélkül nehéz lenne tanácsot adni, hogy kihez forduljon. Továbbá konkrét személy ajánlása etikailag egy nyilvános lapon kifogásolható. Általánosságban: két vetélést követõen az esetleges arra vezetõ ok mindenhogyan kivizsgálást igényel, mely hormonmeghatározásokat, hüvelyi ultrahangot, hiszteroszkópiát, szükség szerint genetikai kivizsgálást jelent. Ezenkívül még több vizsgálat lehetséges, amely az elsõ vizsgálatok eredményeitõl függenek. Olyan nõgyógyászt kellene keresni, aki ezzel tisztában van.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Üdvözletem!

Ismerek egy lehetséges megoldást, ami a lombikbébizés kellemetlenségei és fájdalmai nélkül segíthet a pároknak, hogy a nehéz teherbeesést segítsük. Az általam javasolt természetes alapanyagú (káros mellékhatásoktól mentes) étrendkiegészítõk által elõször egy teljes méregtelenítés és immunrendszer optimalizálás, majd a belsõ nemi szervek stimulálása és termékenységfokozás érhetõ el, mind anyuka, mind apuka problémára megoldást jelenthet. (A petevezeték elzáródása esetén nem használnak sajnos)
Kérem tisztelettel, hogy amennyiben ismer olyanokat akiknek segíthetek, szíveskedjék hozzám irányítani õket, hogy kapjanak egy esélyt egy boldog és egészséges babára! Elérhetõségemet a levél végén találja meg. Köszönettel:F.D.

Tisztelt Uram!

Amennyiben a levelezést csak részben is olvasta és még nem derült ki a válaszaimból, hogy milyen messze áll tõlem az Ön által leírt tudománytalan, számomra kuruzslásnak minõsülõ tevékenység, akkor ez nagyon szomorú. Természetesen nem veszek részt olyan eljárások ajánlásában, ami csak a beteg pénztárcájának megkönnyebbítését szolgálja.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Párommal tavaly augusztus óta próbálkozunk, eddig sikertelenül. Több évig fogamzásgátlót szedtem, de annak abbahagyása óta is szabályos 27-28 napos ciklusaim vannak. Három alkalommal elõfordult, hogy amikor úgy éreztük, hogy "most mindent beleadtunk", akkor a 20-21. napon elkezdõdött egy 2-3 napig tartó barna folyás. Utána rendesen következett a menstruációm. Orvosom Duphaston kezelést írt elõ (ciklus17.naptól napi 2x1 menzeszig, következõ ciklusban 17.naptól napi1/2) , ami nem járt sikerrel, akkor is vérezgettem. Orvosom javaslatára elvégezzük az "induló" meddõsségi kivizsgálásokat (hüvelyi fertõzés vizsg., hormonszint 21. nap, spermium vizsgálat). A hormonális
vizsgálat eredménye már elkészült: prol:12,89 ng/ml, testo:2,26mnol/l, proges:2,26nmol/l, oestra:0,8nmol/l,FSH:12,61U/l,LH:46,72U6l,SE-Cort:294,9 nmol/l. Amiatt aggódom, hogy a Duphastom "kúrát" hamar feladtuk, hiszen orvosom elsõ reakciója a tüneteim alapján az volt,
hogy ez jellegzetes sárgatesthormon-elégtelenség. Önnek mi a véleménye? Valóban szükségesek a fenti kivizsgálások, vagy tovább kellene haladni a sárgatesthormon-elégtelenség kezelésének útján?
Válaszát elõre is köszönöm!

Tisztelt Asszonyom!

Hormonszintjei nem sárgatesthormon elégtelenségre, hanem a peteérés hiányára utalnak. Hormonszintjei további ellenõrzést tesznek szükségessé. A közölt hormonszintek az ovuláció körüli idõpontra jellegzetesek, tehát annak megfelelõek, mintha abban a ciklusban a 22.-23. napon lett volna ovulációja. Akkor viszont nem lehetett volna 28 napos ciklusa. Egyenlõre nem kezelésre, hanem további kivizsgálásra lenne szükség,. Az sem lenne baj, ha meddõséghez jobban értõ orvos végezné ezt.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

T. Doktor Úr!

Már 30 éves vagyok, több mint 6 éve próbálkozunk férjemmel . Már 4 IVF-en túl vagyunk ami mindig sikertelen volt, 2003. tavaszán volt 4. próbálkozásunk , úgy gondoltuk az utolsó támogatott beavatkozás elõtt tartunk egy kis szünetett. Az IVF-re a férjem rossz eredményei miatt küldtek, ami azt jelenti , hogy kevés és nem mozgékony a spermium.Azt mondta az orvosunk, hogy nekünk természetes úton soha nem lehet gyermekünk. Majd 2004.novemberében kiderült , hogy teherbe estem a férjemtõl! Sajnos nem sikerült kihordani a 7. héten elhalt a magzat. Azt szeretném kérdezni, hogy van e esélyünk arra , hogy ismét természetes úton teherbe essek és ki is hordjam a babát? Illetve ha az utólsó beavatkozást igénybe vehetjük e az elõzõ természetes úton bekövetkezett terhesség után is? Elõre is köszönöm válaszát. K.A.K

Tisztelt Asszonyom!

Leleteik pontos ismerete nélkül nem tudok válaszolni feltett kérdéseire. Nyilvánvaló, hogyha egyszer teherbe tudott esni, akkor az esélyek továbbra is fenállnak, ennek valószínűsége azonban csak a leletek pontos ismeretében lenne lehetséges.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

31 éves férjes asszony vagyok 3 éve szeretnénk babát. Még nem vettem a bátorságot egy teljes kivizsgálásra, annyira félek, hogy valami rossz derül ki. A barátnõm hasonló cípõben jár, de õ már összeszedte a bátorságát. Sokat mesél az intézetrõl ahol kezelik a neve Pannon Reprotukciós Intézet Tapolcán.Bár neki komplikációk merültek fel és csak a lombik bébi programot javasolják, még is tökéletesen elégedett az ápolónõkkel és az orvosával. Szertném a legjobb intézetet vállasztani, de annyi rosszat hall az ember kisérletezgetni pedig nem szeretnék. Mivel Gyõriek vagyunk a Káli intézetrõl is informálodtunk, de sok rosszat hallottunk a beteg ellátásról és a hozzáállásról.Nem szeretnék "kukacosnak " tünni, de nekem sokat jelent, és megnyugtat, ha kedves emberek vesznek körül. A kérdésem az lenne létezik-e olyan kiadvány amely az ilyen jellegü intézményeket mutatja be. Válaszát várva R. J.

Tisztelt Asszonyom!

Ilyen kiadvány nem létezik. Miután én a Pannon Reprodukciós Intézetben dolgozom, etikátlan lenne tanácsot adnom ahhoz, hogy hová forduljon.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor úr!

Egy ismerõsöm nevében irok, és arra lennék kiváncsi, hogy sajnos már évek óta próbálkoznak (8 éve)de ezidáig nem tudott teherbe esni. Már mindenféle kivizsgáláson volt(ak), inszenináció, beültetés, stb. Most a 8. hónapja folyamatosan szedi a clostylbegit tablettát, és nem néznek neki ultrahangot, csak a menstruáció 20-25 napján, háromszori vérvétel a progeszteron megállapitására. Én úgy tudom, hogy ilyen hosszú ideig nem lehet szedni a gyógyszert. Mi Önnek a véleménye? Köszönettel: NSZ

Tisztelt Hölgyem!

Valóban nem tűnik túlságosan jónak a kezelés, azonban a konkrétumok ismerete nélkül nem nagyon tudok ebben nyilatkozni. Mindenesetre idõben el kellene gondolkodni azon, hogy ráér-e még újabb 8 elvesztegetett évet.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor ur!

Ket even belul ket alkalommal is 12 hetes koraban elhalt a magzatunk. Azota sokfele vizsgalatra elmentunk, es kiderult, hogy nalam es felesegemnel minden a legnagyobb rendben. Allitolag nem illunk ossze, immunologiai eredmenyeink a kovetkezok: FERJ: Versavo: Neg; Immobilizacios teszt: 45%; Duzzadas: 78%. FELESEG: Versavo: Neg; Immobilizacios teszt: 15%. Mit jelent ez, es mit tudunk tenni annak erdekeben, hogy gyermekunk szulethessen? udvozlettel L. Gy. es neje

Tisztelt Asszonyom és Uram!

Bõvebb felvilágosítást a vizsgálatot végzõtõl lehetne kérni. Ezen vizsgálatai leletek alapján biztosan tudom mondani, hogy ez nem szerepel a vetélések hátterében. Nem tudom, hogy ezen kívül milyen vizsgálatok történtek, de a valódi ok úgy tűnik, hogy még nincs meg!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!!!!

Szeretnék tanácsot kérni Öntõl.Túl vagyok 4 lombik programon.A 2. sikeres volt, de elhalt a baba 8. héten.A 3. -4. lomikok alkalmával a sejtecskék beágyazódtak, elkezdtek osztódni,(hcg megemelkedett, majd visszaesett), de valamiért leálltak.Ez lehet hogy csak puszta véletlen, vagy érdemes ezt valahogyan kivizsgáltatni.Ha igen, akkor hol, és mit érdemes megcsináltatnom . Genetikai vizsgálat indolokt lehet????.Immunológia, és trombifilia vizsgálataim már voltak.A trombofilián megállapitották, hohy Homozygóta MTHFR mutációm van, ezért most a punkciótól kaptam a clexanet. Elõre is köszönöm válaszát: Tisztelettel:V-né

Tisztelt Asszonyom!

Mindenhogyan ki kellene vizsgálni alaposan az 5. IVF elõtt. Miután nem tudom, hogy eddíg milyen vizsgálatok történtek, konkétumokat nem tudok javasolni. Hiszterószkópia, hormonvizsgálat, genetika és még sokminden más indokolt lenne.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Kedves Doktor Úr!

2 éves sikertelen próbálkozás után végre szakszerű meddõségi kivizsgáláson vettünk részt férjemmel. Eredményeink jók lettek és lehetõségként orvosunk az inszeminációt ajánlotta. Gyógyszeres injekció,ultrahang, 2db 20mm-es tüszõk, tehát minden jól alakult. Eljött az eljárás napja és elkeseredtem, mert kellemetlen gombás tüneteket észleltem. Jeleztem orvosomnak a problémám és õ igazolta érzéseimet. Hüvelyi gombás fertõzésem van. Elvégezte az inszeminációt és a terhesség megtartó gyógyszerek mellé hüvelykúpot kaptam (butyrum kakaó, szemicilin, nystatinum) amit a gyógyszertárban elkészítettek. Félelmen azonban az inszeminációs eljárásnál a katéterrel feljuthat-e a gombás baktérium, okozhat-e kárt a magzatban, ronthatja-e a siker esélyeit, illetve ha mégis sikerűl okozhat-e kárt a hüvelykúp. Válaszát elõre is köszönöm. Egy gyermekáldás váró asszony

Tisztelt Asszonyom!

Az inszemináció elõtt a hüvelyt ki kell fertõtleníteni, tehát kevés esély van arra, hogy a fertõzés tovább terjedjen, egyébként, ha ez így lett volna, akkor már komolyabb tünetei is lennének (láz, fádalom, stb.). Tehát nincs mitõl aggódnia, az alaklmazott gyógyszerek sem károsak.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Régóta hasznosítom az oldalon másoknak írt tanácsait. Most nekem is kérdésem lenne. Több vetélésen vagyok túl.A legutolsó, diagnózis szerint missed ab. műszeres befejezést kívánt, ami engem is, férjem is mélyen megrázott. Idõközben elkezdtek vizsgálni lisztérzékenység gyanújával. A vérvizsgálat idõigényes, több hónapot vesz igénybe. A tükrözéseket még novemberben megcsinálják.
Tükrözés után szeretnék visszaállni a diétás étrendemre, amit a saját eszem szerint, s mert a gyümölcsöktõl, zöldségektõl nem voltam beteg, kissé erõre kapni. A műtétem idén júniusban volt.
Véleménye szerint mennyi idõ kellhet egy egyébként karbantartott, erõs szervezetnek ahhoz, hogy a bélflórát újra építse (feltételezve, hogy az EMA pozitív)? Amennyiben a behatárolt idõ elõtt lennék újra kismama, úgy milyen teendõink lennének, hogy a babánk megmaradjon és egészségsen jöjjön a
világra? 30 évesek vagyunk, két éve házasok és minden vágyunk az, hogy gyerekkacajtól legyen hangos a ház minél hamarabb. Válaszát elõre is megköszönve: E-ék

Tisztelt Asszonyom!

Valószínűtlennek tartom, hogy vetéléseinek oka az esetleges lisztérzékenységgel összefüggnének. A vetélések okára vonatkozóan kellene vizsgálatokat végezni. Véleményem szerint pillanatnyilag rossz irányban mennek a dolgok.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Hat éve vagyunk együtt a férjemmel,és soha nem védekeztünk, a gyermekáldás mégsem jött. Három éve kezdtem el a kivizsgálást,de sajnos már az elején kiderült,hogy az elõzõ nögyógyászom nem tájékoztatott rendesen ugyanis már többször volt rossz a rákszűrésem és õ nem foglalkozott vele.A rákszűrés hpv vírust mutatott ki(magas kockázatút), negyed éves rákszűrést javasolt. Azt mondta,hogy következõ negatív rákszűrésig nem foglalkozunk a meddõséggel. Utána elkezdtük a kivizsgálást, a progeszteron szintem nem volt jó erre tablettát kaptam, de ez sem hozta meg a várt eredményt. Az ultrahangos vizsgálat szerint a méhemmel minden rendben. Az orvos következõ vizsgálatként a petevezeték átjárhatósági vizsgálatot javasolta,de elötte megint rákszűrést ami megint nem lett jó. Azóta orvost válltottam de a másik orvosnál is csak eddig jutottam mert mire minden kezelés és vizsgálat lezajlik ismét rossz a rákszűrésem.Mit javasol mit tegyek?
Van itt meg valami amit nem értek,a ciklusom 28 napos, és minden ciklus 14.napján(mindíg pontosan) nagyon erõs görcseim vannak,kb30percig tart de ezalatt mozdulni sem tudok.Ez mi lehet?
Válaszát elöre is köszönöm. Zs

Tisztelt Asszonyom!

A HPV magától, vagy gyógyszertõl meggyógyulni nem tud és valóban addíg nem lehet a meddõséggel érdemben foglakozni, amíg ez nincs rendben. Viszont különbözõ kisműtétes eljárásokkal meggyógyítható, mintahogy az kívánatos is lenne! Tehát olyan orvost kellene keresni, aki a nem túl nagy problémát nem évek, hanem esetleg hetek alatt megoldja, majd meg tudja állapítani a meddõség okát (mint ahogy ez már két orvossal sem sikerült), majd kezelést is tud végezni.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Török Doktor Úr!

Mi közel három éve szeretnénk kisbabát, a párom 32, én 31 éves vagyok. Kezdetekben folyton késett a menzesem, akkor abban reménykedtünk, hogy állapotos vagyok. De a labor mást mutatott. Elõször a magas progeszteron szint miatt intettek türelemre, és bromochriptint szedek azóta is folyamatosan.
A menzes megváltozása miatt keztek el vizsgálni ezután. Majd HSG vizsgálatra is sor került, ami kimutatta, hogy a bal oldali petevezeték el van záródva. Az nõgyógyászunk így azzal próbált segíteni, hogy amikor ez kiderült ultrahangal megvizsgált minden hónapban és ha a jobb oldal volt peteérés, akkor Choragon-injekciót kaptam, hogy nagyobb esélye legyen a fogantatásnak. Egy félévig kisérlezetünk így, de sajnos nem jártunk eredménnyel, és továbbra is voltak olyan hónapok, amikor hosszú hetek múlva (50-60 nap) és csak gyógyszerrel (Provera) jött meg a menzesem. Más hónapok pedig zavartalanul folytak le. 2004. elején aztán bejelentkeztünk az egyik fõvárosi intézetbe. Az elõzetes vizsgálatokat mindkettõnkön elvégezték. A férjemnek, szerencsére, semmi problémája nincs. Azt tudtuk, hogy csak is beültetéssel lehet így kisbabánk, de ennek is örültünk (örülnénk). El is kezdtek egy stimulációt, de nem indult be a peteérés, így leállt a kezelés. További vizsgálatra aküldtek a nõgyógyászhoz, hogy laparoszkópiát is végezzenek el rajtam, ami nem állapított meg
semmilyen rendellenességet. Mivel ebben az utóbbi egy évben többször is gyógyszerrel lett csak meghozva menzesem, és a laborvizsgálatok alkalmával magas FSH és LH szint miatt abban maradtunk, hogy fogamzásgátlót kell szednem pár hónapig, és közben a ciklus 3. napján vérvizsgálattal lenõrzik,
hogy történik-e változás. Azzal vigasztalnak, ha kisebb lesz a két hormon szinte, akkor meg lehet próbálni egy újabb stimulációt. A vizsgálatok alkalmával a sok beteg között nincs alkalom az orvosunkkal bõvebben elbeszélgetni, igyekszünk a bõvülõ információs forrásokból tájékozódni. Őntõl azt szeretném megkérdezni, hogy mi(mik) lehet az oka, hogy ilyen magas az FSH és az LH szintem? Lehet ezek szintjét úgy beállítani, ahogy a progeszteronnal is lehet? Ha korai menopauzáról van szó az esetemben, akkor lehet-e valamilyen mód arra, hogy még "felélesszék" a peteérést? Milyen esélyeink vannak ebben az esetben? Ezekre szeretnénk választ kapni, és elõre is köszönjük a türelmét és segítségét! Üdvözlettel, egy szolnoki pár

Tisztelt Asszonyom!

Amennyiben magas az FSH és LH, az annyit jelent, hogy a petefészek kezd "kimerülni", tehát korai klimaxot jelent. Persze ennek megítélésre azt is kellene tudni, hogy milyen magasak voltak ezek a szintek, illetve hányadik ciklusnapon. Ha ez tényleg így van, akkor ezen sajnos nemigen lehet segíteni, ezt meggyógyítani nem lehet. Néhány esetben nagy dózisú hormonstimulációval azonban el lehet érni peteérést. Egy biztos: minél elõbb megfelelõ szakember kezébe kellene kerülni, aki nemcsak a zsakmához ért, hanem akinek elég ideje is van arra, hogy elmagyarázza a problémát.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

31 éves vagyok, s a feleségemmel 1 éve próbálkozunk utódnemzéssel. A közelmúltban õ volt rákszűrésen, s egyéb nõgyógászati vizsgálaton. Úgy tűnik rendben van. A minap én is voltam andrológiai vizsgálaton, ahol a következõ diagnózist kaptam: Oligozoospermia max, illetve Hypoplasia testis Nagyon megíjedtünk, hiszen ezek nem jelentenek jót. Most fogok hormonvizsgálatra menni. Ön szerint van esélyünk ezek után természetes úton történõ fogamzáshoz? Várom válaszát. S.

Tisztelt Uram!

Leletei konkrét ismerete nélkül(spermiumszám, mozgás, kóros alak, stb.) esélyeiket nem tudom megítélni. A diagnózis alapján kevés esély van a spontán terhességre. Végig kell csinálni a vizsgálatokat, ezek eredményei alapján lehet majd terápiás javaslatot tenni.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Tanácsért fordulunk õnhõz.36 éves vagyok, a férjem 34. Házasok vagyunk 5 éve , már nagyon szeretnénk gyereket.1 évi sikertelen probálkozás után orvoshoz fordultunk,ahol kiderült hogy a férjemnek túl kevés a spermája (10mil/ml) . További kivizsgálás után a diagnozis: varicocele. Az orvos mütétet javasolt, de sajnos mütét után sem változtak az eredmények. Ezután endokrinologushoz fordultunk ahol megálapitották hogy a férjem tesztoszteron szintje igen alacsony(0,015nmol/L) . Pregnyl-es kezelést kapott, hetente kétszer 1500 UI, amit már 1éve végez eredmény nélkül. Mi a véleménye,még érdemes ezt a kezelést folytatni? Kõzben 6-7 inszeminacióval is probálkoztunk, de sikertelenül. Már nagyon elvagyunk keseredve.Milyen kivizsgálásokat lehetne még elvégezni? Esetleg valamilyen fertõzése lehet a férjemnek? Én HSG tesztet végeztem és minden rendben volt . A nõgyógyászom ovulácíó zavarokat észlelt ,szükséges-e a hormon vizsgálat ? Elõre is kõszõnjük a tanácsát.

Tisztelt Asszonyom!

Hormonvizsgálat már eddíg is szükséges lett volna, különösen, ha ovulációs zavarai is vannak. A varicokele műtét elsõdleges célja elsõsorban nem a javulás elérése, hanem a további rosszaboddás elkerülése. További Pregnyl kezelés is feleslegesnek tűnik. Inkább meddõségi központban kellene jelentkezni a további elvesztegetett idõ helyett!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Nevem A., 25 éves vagyok. Férjemmel, aki 30 éves már sok éve szeretnénk babát. 1999-ban és 2001-ben volt vetélésem 6 és 8 hetes terhesen. Egy éve kezdtünk el újra próbákozni, nem jön össze. a férjemnek az elõzõ házasságából született egy egészséges kisfia. A kórházban, ahol vizsgáltak, megállapították, hogy rendszertelen a peteérésem és a prolaktin szintem a megengedett háromszorosa. Kellett volna mennem MR vizsgálatra, amit nem tudtak elvégezni, pánik rohamom miatt. azóta küldözgetnek egyik helyrõl a másikra, eredmény, vizsgálat és kezelés nélkül. Érdeklõdni szeretnék, hogy Doktor úr szerint létezik e valamilyen lehetõség számunkra, mert már nagyon szeretnénk babát. Válaszát várva elõre is köszönöm!

Tisztelt Asszonyom!

Miután nincs kivizsgálva, nem lett megállapítva a vetélések oka, nem történtek meg az erre vonatkozó vizsgálatok, nem tudok segíteni. Az MRI altatásban is végezhetõ, sokan nem bírják altatás nélkül a vizsgálatot. További hormonmeghatározások szükségesek (un. makroprolatin, pajzsmirigy, petefészek hormonok, stb.), majd az eredmények birtokában további kivizsgálás (hiszteroszkópia, egyéb labor vizsgálatok), vagy kezelés. Lehetõség van tehát, csak élni kellene vele, illetve olyan orvost keresni, aki a lehetõségeket biztosítja. Ezen vizsgálatok nélkül továbbra is fenáll a vetélés lehetõsége egy újabb terhességnél.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

kb. ez év januárjától nem védekeztünk akkor még csak võlegényemmel, és nagy-nagy szerencsénkre márciusban teherbe is estem. áprilisban volt az esküvõnk, ahol sajnos egy vendég ellökött és ráesett a hasamra. Hogy ettõl vagy valami mástól, de amikor 7 hetesen elmentem ultrahangra, akkor üres zsákot mutatott csak a készülék. azt hittem, hogy megbolondulok. nagyon rendes orvosom volt, aki néhány (pénteken, majd kedden újra )hcg vizsgálat után a műtéti befejezést javasolta. meg is történt. rendes volt. a tágításkor iszonyatos fájdalmat éreztem, de a műtét utáni napokat sem kívánom senkinek. rengeteget görcsöltem, véreztem. lelkileg teljesen kibuktam, de szerencsémre a férjem nagyon mellettem állt. most október van, és újra menstruálok. csalódásként élem meg. lehet, hogy "eltört" bennem valami, vagy várjunk még türelemmel? amikor visszamentem 6 hetes vizsgálatra, az orvosom szerint minden rendben volt, csak folsav szedését javasolta, amit azóta is szedek. eddig várjunk? igaz, hogy nem vagyok túlzottan nyugodt, de ki az? én januárban leszek 28 éves, a férjem pedig 2 évvel fiatalabb nálam. nem gondolnám, hogy öreg lennék, de túl fiatal sem. kérem segítsen! elõre is köszönöm! A.E.

Tisztelt Asszonyom!

A méhet azért "találta ki" a természet, hogy a magzatot megvédje minden külsõ behatástól. Tehát a történteknek semmi köze ahhoz, hogy valaki Önre esett. Ha nincs más nyilvánvaló oka a vetélésnek, akkor már nyugodtan próbálkozhat a terhebeeséssel, miután már mindennek vissza kellett rendezõdnie az eredeti állapotra.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Dr. Török Attila!

Évekkel ezelõtt írtam Önnek, miszerint Kartagener syndromám van. (Situs inversus totalis, bronchiectasia) Azóta orrnyálkahártya biopsziából megerõsítették a gyanút. De végül is, amiért írok: 2002. márciusában ikerfiaim születtek, jól vannak és már oviba járunk. A férjemmel rajongunk értük és õk is értünk. A terhesség IVF-fel jött létre, a terhesség borzasztó eseménydús volt (kétszeri intenzív osztályi és hónapokig tartó kórházi bentfekvés), de megérte. Az Ön válasza is segített akkoriban, hogy ne adjam fel. Köszönettel: Szné B.K.

Tisztelt Asszonyom!

Szívbõl gratulálok, nagyon örülök a szerencsés végkifejlettnek.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

2005. szeptember közepén IVF-ICSI programot, két nappal késõbb pedig embrió transzfer történt nálam, amelynek eredményeként hármas ikerterhesség jött létre. Jelenleg a 9. hét végén járok, és az eddigi ultrahangos vizsgálatokon mindent rendben találtak. A babák elhelyezkedése miatt (elöl vannak az egypetéjű ikrek, és közvetlen mögötte a másik baba) a magzatok számának redukálását az orvosom nem javasolta. Természetsen mi magunk sem szívesen választanánk ezt a megoldást, ezért a babák megtartása mellett döntöttünk. A kérdéseim a következõk lennének: Milyen esélyeim vannak a három baba egészséges kihordására? Általában az elsõ 12 hetet szokták kritikusnak mondani egy terhesség esetében; ez a hármas ikerterhességnél is így van? Miért nagyobb az esély a lombik babáknál a vetélésre, mint egy "normál" terhességnél? Milyen hasznos tanácsokat tudna nekem adni annak érdekében, hogy sikeresen megtarthassam és kihordhassam a babákat? Megtisztelõ válaszát elõre is nagyon köszönöm! Maradok tisztelettel: I.B.

Tisztelt Asszonyom!

Esélyei nem lehet megítélni, a hármasikerterhességnél szinte törvényszerű a koraszülés, illetve a vetélés a méhre nehezedõ hatalmas teher miatt. Az IVF-t követõen normál egyes terhesség esetén valóban az elsõ 12 hét a kritikus, az elõzetesen végzett stimuláció okozta nem élettani körülmények miatt, utána ugyanolyan esély van a terhesség kihordására. Hármasiker terhességnél végig fokozott veszély van, fokozott ellenõrzésre, kezelésre, nagy valószínűséggel kórházi bentfekvésre van szükség. Magam inkább a redukció mellett lettem volna, de ez csak egy vélemény!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila